Klimatyzacja kojarzy nam się przede wszystkim z biurem i samochodem, tymczasem odpowiednie klimatyzatory możemy zainstalować także w domu jednorodzinnym, a nawet mieszkaniu. By klimatyzacja zapewniała nam odpowiedni komfort, powinna pracować cicho i sprawnie. Doskonale, gdy dodatkowo charakteryzuje się dużą wydajnością przy niewielkim zużyciu energii. Jaką klimatyzację wybrać do domu?

Rodzaje klimatyzatorów – sposób montażu

Klimatyzatory możemy podzielić na kilka sposobów, jednym z nich jest rodzaj montażu. Pierwszym z nich są klimatyzatory ścienne. Na rynku mamy stosunkowo szeroki wybór tego typu klimatyzatorów, w związku z tym każdy znajdzie wśród nich urządzenie o odpowiadającym mu designie. Klimatyzatory ścienne montuje się najczęściej nad drzwiami, przede wszystkim wybierając takie usytuowanie w którym klimatyzator nie będzie nawiewał powietrza bezpośrednio w miejsce przybywania ludzi. Klimatyzatory podsufitowe montowane są bezpośrednio do konstrukcji stropu. Klimatyzatory kasetonowe natomiast są instalowane w przestrzeni podwieszanego sufitu. Powietrze jest rozprowadzane wzdłuż sufitu, a następnie opada wzdłuż ścian. Na rynku dostępne są jeszcze klimatyzatory kanałowe, które transportują powietrze przewodami wentylacyjnymi oraz klimatyzatory przypodłogowe, które swoją budową przypominają nieco grzejnik. Są też dostępne urządzenia przenośne – dowiadujemy się w firmie Air Engineering.

Klimatyzatory split i multisplit

Klimatyzatory typu split, to klimatyzatory przeznaczone do jednego pomieszczenia. Cieszą się największym powodzeniem, jeśli chodzi o klimatyzację do domów i mieszkań. Tego typy urządzenie składa się z dwóch jednostek, które są ze sobą połączone instalacją. Jednostka wewnętrzna to parownik, wentylator nadmuchowy, filtr oraz układ sterujący. Jednostka zewnętrzna to agregat ze sprężarką, wentylatorem i skraplaczem. Jak sama nazwa wskazuje, część wewnętrzną montujemy w pomieszczeniu, a agregat ze sprężarką i wentylatorem na zewnątrz, na przykład na elewacji lub balkonie. Klimatyzatory typu multisplit to rozwiązanie, gdzie do jednej jednostki zewnętrznej możemy podłączyć kilka jednostek wewnętrznych, do kilku pomieszczeń z indywidualnym systemem sterowania dla każdego pomieszczenia. Tego typu system może być zintegrowany z systemem, który wyposażony jest w odzysk ciepła. Wtedy jest możliwość transportowania ciepła z chłodzonych pomieszczeń do tych, które chcemy ogrzewać.

Gdy decydujemy się na zakup klimatyzatora, ważną sprawą jest to, że możemy go używać nie tylko wyłącznie do chłodzenia pomieszczeń latem, ale również możemy za jego pomocą ogrzewać pomieszczenia wiosną, jesienią i zimą, nawet przy dużych mrozach – standardowo do -15oC temperatury powietrza na zewnątrz. Powinniśmy także dobrać odpowiednią moc, konsultując to z fachowcem. Warto wybierać urządzenia sprawdzonych i znanych marek, które posiadają nie tylko filtry pochłaniające pyłki i kurz, ale również wiele innych użytecznych funkcji, jak np. moduły Wi-Fi sterujące pracą klimatyzatora za pomocą internetu. Filtry należy czyścić odpowiednio ze wskazaniami producenta. Dla większości standardowych filtrów nie jest konieczna ich wymiana.