Urządzenie klimatyzacyjne odmówiło posłuszeństwa? Przyczyn tego stanu rzeczy może być wiele – począwszy od nieprawidłowego montażu klimatyzatora, przez niewłaściwą konserwację, na poważnych zaniedbaniach serwisowych skończywszy. Poszukując źródła problemu powinniśmy ustalić, co właściwie dzieje się z naszym urządzeniem. Nie da się go włączyć? Działa niewydajnie? A może wydziela nieprzyjemne zapachy lub skapuje z niego woda? Każdy z wymienionych przypadków wymaga odrębnego, dokładnego rozpatrzenia.

Kiedy urządzenie nie chce się włączyć

W sytuacji, gdy klimatyzator przestał działać w sposób nagły (tzn. nie reaguje na sygnały wydawane pilotem, a wcześniej pracował bez przeszkód), powinniśmy skontrolować bezpieczniki w rozdzielni elektrycznej. Bardzo możliwe, że urządzenie zostało odcięte od źródła zasilania, a samo w sobie nadal jest sprawne. Problemem może być również wyładowana bateria w pilocie. Symptomem wskazującym na awarię sprzętu są świecące się kombinacje diod. Wskazują one kod błędu, który możemy sprawdzić w instrukcji urządzenia.

Gdy klimatyzator działa niewydajnie

Klimatyzator działa, jednak nie daje z siebie 100%? Za tego typu niedogodność może odpowiadać nieprawidłowy montaż urządzenia. Częstym błędem jest niewłaściwe umieszczanie jednostki zewnętrznej – np. w punkcie o sporym nasłonecznieniu, co powoduje nagrzewanie całej instalacji. Z tego względu najbezpieczniejszym miejscem na ulokowanie sprzętu jest ściana północna. Warto też zwrócić uwagę na otoczenie. Drewniana zabudowa może ograniczać przepływ i wymianę powietrza, prowadząc do przegrzania klimatyzatora.

Co w sytuacji, gdy klimatyzator jest zainstalowany we właściwym miejscu, lecz jego działanie wyraźnie osłabło? Sprawcą kłopotów może być zabrudzony filtr powietrza. Zanieczyszczony filtr hamuje przepływ powietrza przez chłodnice, wskutek czego urządzenie przestaje pracować w harmonijny sposób. Ponadto pobiera więcej prądu, co wiąże się z wyższymi kosztami eksploatacji. Tylko regularne oczyszczanie i wymiana filtra pozwala utrzymać klimatyzator w optymalnym stanie technicznym – objaśnia ekspert firmy YogiCo, zajmującej się dystrybucją, projektowaniem i montażem wysokiej klasy systemów klimatyzacyjnych.

Co w przypadku kapiącej wody?

W procesie schładzania powietrza, jest ono również osuszane. W efekcie, para wodna ulega skropleniu na chłodnicy, a następnie spływa do tacki ociekowej i stamtąd do kanalizacji grawitacyjnie lub mechanicznie. Zaburzenia drożności odpływu skroplin mogą sprawić, że wytrącona woda zbierze się w nadmiarze na tacce, a stamtąd przeleje się na podłogę pomieszczenia. Co może zadecydować o takiej niedrożności? Głównie wady konstrukcyjne instalacji klimatyzacyjnej – np. zbyt mała średnica rurek, brak odpowietrzenia lub syfonów.

Problemy z nieprzyjemnymi zapachami

Nieprzyjemne zapachy wydobywające się z klimatyzacji stanowią podwójny problem. Po pierwsze nie są zbyt przyjazne dla naszego zmysłu powonienia. Po drugie, mogą stać się przyczyną poważnych dolegliwości zdrowotnych. Zbyt rzadkie czyszczenie klimatyzatora prowadzi bowiem do wykształcenia groźnych bakterii, pleśni i grzybów. Zabiegi konserwacyjno-techniczne warto przeprowadzać co najmniej raz, a najlepiej dwa razy do roku. Tylko wówczas zyskamy pewność, że klimatyzacja będzie działała długo i sprawnie.