Agregat prądotwórczy jest zespołem do samodzielnego wytwarzania energii elektrycznej oraz do zasilania innego rodzaju urządzeń. Jest bezpośrednim źródłem prądu długotrwale zasilającego urządzenia w domu w sytuacji awaryjnej. Każdy kto wybiera agregat do własnego domu musi zdecydować się czy kupić urządzenie trójfazowe czy jednofazowe.

O agregatach prądotwórczych

Agregaty prądotwórcze są rezerwowymi źródłami energii elektrycznej w przypadkach awarii sieci energetycznej. To urządzenie składa się z prądnicy napędzanej silnikiem spalinowym, który z kolei może być napędzany benzyną, gazem LPG, olejem napędowym, metanem i gazem ziemnym.

Agregat prądotwórczy to własne, bezpieczne i niezależne źródło prądu, które docenimy przede wszystkim w przypadku awarii sieci energetycznej. Dzięki niemu będą mogły funkcjonować wszystkie niezbędne sprzęty, takie jak lodówka, zamrażarka, pompa dostarczająca wodę czy kuchenka elektryczna, co w przypadku długiej przerwy w dostawie prądu może okazać się prawdziwym wybawieniem – zauważa ekspert reprezentujący firmę Elektro-Instal.

Agregaty mogą być także użytecznymi narzędziami do zasilania sprzętów elektrycznych, co znacznie ułatwi majsterkowanie, prace ogrodowe oraz prace remontowo-budowlane. Można także korzystać z nich w domku letniskowym oraz na kempingu.

Agregaty jednofazowe i ich zastosowanie

Dzięki agregatom jednofazowym możliwe jest zasilanie urządzeń pracujących w sieci domowej (zasila się je prądem jednofazowym o napięciu 230 V). Wyjątkiem są odbiorniki o dużej mocy, w tym zestawy hydroforowe, kotły elektryczne, kuchnie i przepływowe podgrzewacze wody (wymagają prądu trójfazowego o napięciu 400 V).

Agregaty jednofazowe pozwalają na zasilanie odbiorników czułych na jakość prądu zasilania, takich jak telewizory LCD, laptopy, wzmacniacze, i inne tym podobne sprzęty, jednak w tym przypadku stosuje się dedykowane agregaty wyposażone w stabilizację napięcia. Wersje agregatów bez stabilizacji napięcia najczęściej zasilają elektronarzędzia oraz odbiorniki, które nie wymagają wysokiej jakości napięcia zasilania.

Jak wybrać agregat?

Jak widać, przed wyborem agregatu prądotwórczego należy sprawdzić jakim prądem zasilane są wszystkie domowe odbiorniki. Kiedy każdy posiadany odbiornik jest jednofazowy, to sprawa jest prosta: wystarczy kupić agregat wytwarzający prąd jednofazowy. Bardziej skomplikowany jest przypadek, w którym agregat będzie musiał obsługiwać dwa rodzaje odbiorników. Do tego rodzaju sieci awaryjnego zasilania trzeba kupić uniwersalny agregat prądotwórczy trójfazowy z możliwością podłączenia odbiorników jednofazowych.

[avg] ([per]) [total] vote[s]