Aby łączenie podłóg o różnej grubości było estetyczne, trzeba zastosować specjalne rozwiązania. Trudno jest bowiem idealnie dociąć oba materiały wykończeniowe, tak aby mogły być zestawione ze sobą na styk. Poza tym różne materiały inaczej pracują, dlatego należy rozdzielić je przekładką. Często stosuje się w tym celu ozdobne profile lub listwy korkowe.

Na styku obu materiałów można zastosować cienkie profile ozdobne w kształcie litery L (kątowniki). Są one wykonane z aluminium, stali nierdzewnej lub mosiądzu. Mocuje się je zwykle podczas montażu płytek. Na rynku znajdziemy też produkty przeznaczone do gięcia – będą one pomocne przy wykonywaniu połączeń krzywoliniowych.

Listwy korkowe

Do wykańczania połączeń materiałów posadzkowych stosuje się także listwy korkowe. Sprawdzają się one szczególnie przy łączeniu posadzek drewnianych.

Ponieważ korek jest materiałem bardzo elastycznym, będzie uginał się pod naporem rozszerzającego się drewna, a gdy opór ustąpi, wróci do pierwotnego kształtu. Ponadto łącząc drewniane posadzki, nie będzie rzucał się w oczy (cyklinuje się go i lakieruje razem z posadzką).

Korek kupuje się w arkuszach, z których wycina się listwy określonej grubości. Dociętą na wymiar listwę wciska się w szczelinę.

Masy akrylowe

Przestrzeń między posadzkami najłatwiej wypełnić chętnie wykorzystywanymi przez parkieciarzy pafudimami.

Są to gotowe do użycia masy akrylowe, które za pomocą pistoletu wciska się w szczelinę między łączonymi materiałami, usuwając jej nadmiar. Pafudimy są dostępne w różnej kolorystyce, dzięki czemu nie ma problemu z ich dopasowaniem do barwy posadzek. Mogą być stosowane na surowe i lakierowane drewno, a po wyschnięciu szlifowane i lakierowane.

Coraz rzadziej używa się elastomerów, czyli jednoskładnikowych mas poliuretanowych. Występują one tylko w kolorze czarnym, szarym, białym i brązowym. Ponieważ szybko i trwale przywierają do powierzchni posadzki, wypełnianie nimi szczelin wymaga wprawy i dokładności.

Beata Wysoczarska