Wkład kominkowy jest w rzeczywistości sercem każdego piecyka. To właśnie dzięki niemu możliwe jest korzystanie z urządzenia. Jego wybór zależny jest od wielu czynników – wyglądu, ale także zastosowania. Inny wkład sprawdzi się bowiem w mieszkaniach, w których kominek będzie spełniał jedynie funkcję estetyczną, a inny w tych, które będą czerpały z niego korzyści grzewcze. Jak wybrać odpowiedni wkład dostosowany do potrzeb?

Czym jest wkład kominkowy?

Kominki, choć wprowadzają do pomieszczenia wyjątkowości, nie spełniają jedynie funkcji estetycznej. Należy pamiętać o tym, aby piecyk był także funkcjonalny, aby móc bezpiecznie z niego korzystać. Kominek stanie się efektywnym urządzeniem grzewczym dopiero wtedy, gdy zostanie wyposażony we wkład kominkowy.

Wkładem kominkowym nazywa się rodzaj paleniska, w którym umieszczane jest drewno. Może być wykonany ze stali bądź żelaza. Umieszcza się go w obudowie, gdzie następnie podłączany jest bezpośrednio do wylotu spalin. Współczesne wkłady kominkowe umożliwiają sprawne doprowadzanie świeżego powietrza, co sprzyja kontroli nad spalaniem paliwa, zwiększając tym samym komfort i bezpieczeństwo.

Podstawowym zadaniem wkładu kominkowego jest poprawa sprawności cieplnej paleniska. Kominek, który jest wyposażony we wkład, zużywa również mniej opału. Sprawia to, że kominki są nie tylko efektowne, ale także niebywale funkcjonalne i bezpieczne.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru wkładu?

Widok trzaskającego w palenisku ognia uspokaja i relaksuje. Podczas zakupu warto kierować się chociażby takimi kryteriami jak: funkcja dekoracyjna oraz grzewcza, materiał, wykonanie oraz waga.

Choć estetyka nie jest najważniejsza, należy pamiętać o funkcjonalności oraz o tym, aby urządzenie komponowało się z otoczeniem. Należy być świadomym, że wkłady kominkowe nie muszą być zwykłymi, czarnymi, żeliwnymi ,,pudłami’’ z szybą. Wiele z nich ma ciekawy wygląd, dlatego warto zastanowić się, jaki wkład najlepiej będzie pasował do danej obudowy i do wnętrza – mówi pracownik sklepu instalacyjnego JP – Instalacje, specjalizującego się w rozwiązaniach sanitarno – grzewczych oraz wodno – kanalizacyjnych.

W przypadku kominków pełniących jedynie funkcję dekoracyjną wkład nie jest konieczny. Urządzenie tego typu ma za zadanie jedynie dopełniać estetykę pokoju. Znacznie inaczej jest już w przypadku kominków grzewczych. Jeżeli kominek będzie źródłem ogrzewania całego domu, a nie tylko pomieszczenia, w którym jest zainstalowany, konieczne jest także wykonanie instalacji rozprowadzającej ciepło do poszczególnych zakamarków domu.

Rate this post