Często szukamy sposobów na tanie ogrzewanie domu. Chcemy wydać jak najmniej, a jednocześnie cieszyć się ciepłem. Dzisiaj coraz popularniejszym urządzeniem na rynku jest kocioł na biopaliwa. Co decyduje o wzroście jego popularności oraz jakie są aspekty jego użytkowania? Warto przyjrzeć się temu rodzajowi kotłów z bliska, aby być w stanie zadecydować, czy jest to rozwiązanie dla nas.

Charakterystyka kotłów na biopaliwa

Kotły na biopaliwa są to urządzenia służące do spalania paliw odnawialnych, czyli takich, które pochodzą z naturalnych zasobów. Dzięki ich spalaniu uzyskujemy energię cieplną. Wyróżnia się trzy rodzaje biopaliw. To biopaliwa:

  • Stałe
  • Ciekłe
  • Gazowe

Najczęściej wykorzystywane są biopaliwa stałe, pośród których można wyróżnić m.in. słomę występującą w postaci bel czy kostek, granulat trocinowy, granulat słomiany czy przetworzone odpady roślinne – wymienia nasz rozmówca z firmy Kamen. Biopaliwa mogą występować w formie rozdrobnionej albo nierozdrobnionej, wymagając przy tym różnych rodzajów kotłów.

Użytkowanie kotłów na biopaliwa

Przejdźmy do kwestii użytkowania kotłów na biopaliwa. Ich główną cechą charakterystyczną jest coraz większa bezobsługowość, co za tym idzie – wymagają coraz mniejszej uwagi. Zautomatyzowane zostają wszystkie procesy, poczynając od doprowadzenia paliwa, przez rozruch czy ich wyłączenie. Nie można jednak zapomnieć, że kotły na biopaliwa wymagają dobrej wentylacji. W przeciwnym razie będziemy musieli borykać się z zawilgoceniem pomieszczeń. Wraz z wydajną wentylacją dopuszczamy do większych strat ciepła, ale coś za coś. Powinniśmy też wyznaczyć odpowiednie miejsce na magazynowanie biopaliw. Wiele rodzajów paliw wykorzystywanych do tych kotłów wymaga nawet rocznego sezonowania, wówczas będą się dobrze spalać. Ponadto dobrze jest pomyśleć o lokalnym dostawcy, ponieważ przy transporcie na większą odległość, możemy ponieść duże koszty, które będą dla nas opłacalne.

Zalety kotłów na biopaliwa

Jeśli zapoznamy się z aspektami użytkowania kotłów na biopaliwa, pozostaje nam poznać zalety ich użytkowania. Przede wszystkim są – jak już wspomniano – bezobsługowe, co zapewnia wygodę ich użytkowania. Jednak nie jest to jedyna korzyść wiążąca się z wyborem tego rodzaju urządzeń. Kotły na biopaliwa:

  • Stanowią ekonomiczną alternatywę dla innych sposobów pozyskiwania energii,
  • Gwarantują zachowanie czystości, ponieważ nie powodują dużego zapylenia. Co za tym idzie, nie wymagają ubrania roboczego,
  • Nie wymagają czasochłonnego czyszczenia,
  • Wytwarzają znacznie mniejszą ilość popiołu, który można wykorzystać jako nawóz,
  • Są dobre dla środowiska.