Kominek to serce pomieszczenia, a nie tylko urządzenie grzewcze. Żywy ogień generuje ciepło i tworzy niepowtarzalny nastrój.  Decydując się na kominek z płaszczem wodnym nie tracimy nic z uroku klasycznego paleniska, odzyskujemy za to energię cieplną powstałą przy spalaniu drewna.  Tym samym otrzymujemy możliwość równomiernego ogrzewania całego domu, a przy odpowiednim rodzaju instalacji, także wody użytkowej.

W poszukiwaniu rozwiązań idealnych

W wersji bez płaszcza wodnego ciepło powstałe przy spalaniu opału ogrzewa jedynie powietrze w danym pomieszczeniu. Możliwe jest oczywiście kumulowanie części ciepła, jeżeli zdecydujemy się na tak zwany piecokominek, w którym stosuje się okładziny szamotowe, jednak i to rozwiązanie nie pozwoli na maksymalne wykorzystanie energii cieplnej do ogrzewania innych pomieszczeń.

Jeżeli nie chcemy wymieniać wkładu kominkowego, względnie korzystnym sposobem wykorzystania części energii jest instalacja do rozprowadzania ciepłego powietrza.  Jednak i taki system ma szereg wad, właściwych instalacjom kominkowym bez płaszcza wodnego, z których główną jest mała stabilność ciepła.

W kominkach z płaszczem wodnym instalacja wykonana jest w ten sposób, że ciepło wytworzone podczas spalania drewna podgrzewa wodę w tak zwanym płaszczu kominkowym. Możemy tę wodę włączyć do instalacji c.o., tym samym efektywnie odzyskując energię cieplną powstałą podczas procesu spalania.

Co najważniejsze, współczesne instalacje kominkowe tego rodzaju przystosowane są do połączenia z instalacją c.o. w układzie zamkniętym. Taka metoda gwarantuje doskonałą współpracę z kotłem gazowym, a dodatkowo istotnie przedłuża żywotność samego wkładu grzewczego.  Co ciekawe, dzięki mniejszym wahaniom temperatury spalania przedłuża się też żywotność komina.

Warto pamiętać, że – zgodnie z obowiązującymi przepisami – kominek z płaszczem wodnym nie może być podstawowym źródłem ciepła w budynku, a traktowany jest jako źródło dodatkowego odzysku ciepła. Konieczne jest posiadanie oprócz niego innego, na przykład gazowego, systemu ogrzewania.

Budowa i sposób działania

Podstawowym elementem całego systemu jest wkład kominkowy o specjalnej konstrukcji, gdzie tylna oraz boczne ściany paleniska są dwuwarstwowe, zaś przestrzeń pomiędzy warstwami wypełniona jest wodą.

Zdecydowanie najbardziej wydajnym i najnowocześniejszym rozwiązaniem będzie instalacja kominka, który zaopatrzony jest w wymiennik, odzyskujący energię cieplną także ze spalin – radzi instalator kominków z płaszczem wodnym z firmy TanieKominy.pl.

Kolejnymi ważnymi częściami składowymi systemu są zbiornik buforowy oraz współdziałająca z nim pompa, która w odpowiedni sposób reguluje przepływ wody w instalacji. Jest to istotne z racji tego, że wody zawartej w samym płaszczu wodnym jest stosunkowo niewiele, a z kolei skierowanie zbyt dużej ilości energii bezpośrednio do instalacji c.o. mogłoby skończyć się przegrzaniem domu. Część ciepła jest zatem magazynowana do wykorzystania w momencie, gdy ogień w palenisku wygaśnie, zaś temperatura spalin ulegnie obniżeniu.

Odpowiednio dobrany i poprawnie zainstalowany wkład grzewczy z dostosowanym do niego zbiornikiem buforowym o pojemności 10 litrów wody na m² ogrzewanej powierzchni umożliwia działanie kominka z jego nominalną mocą. Taki sposób spalanie nie skutkuje dymieniem czy smołowaniem, za to doskonale obniża zużycie drewna opałowego.

Zintegrowanie całego systemu ogrzewania budynku pozwala na optymalizację pracy poszczególnych urządzeń grzewczych. Krótko po rozpaleniu ognia w kominku piec gazowy przestaje pracować.  W przeciągu 4 do 6 godzin palenia zbiornik buforowy jest naładowany i po całkowitym wypaleniu się drewna w palenisku przejmuje rolę urządzenia grzewczego.  Przeciętny czas rozładowania zbiornika buforowego to 8 do 16 godzin (w zależności od jego wielkości, kubatury budynku i warunków zewnętrznych).

Drogo, ale tanio

Podsumowując, instalacja tak skonstruowanego systemu może w pierwotnej kalkulacji wydawać się kosztowna. Jednak to inwestycja, która zwróci się bardzo szybko z racji wyjątkowo niskich kosztów eksploatacyjnych.  Zyskujemy poza tym wysoki komfort cieplny w całym budynku i łatwość obsługi całego systemu.