Instalacje domowe m.in. instalacja elektryczna czy wodno-kanalizacyjna są projektowane z myślą o długoletniej eksploatacji. Podobnie rzecz ma się z centralnym ogrzewaniem. Rozplanowanie układu grzejników, ogrzewania podłogowego, czy wybór pieca należy traktować jako inwestycję długoterminową. Warto zatem przemyśleć ją bardzo dokładnie. Szczególnie zaś wybór samego kotła, zwłaszcza pod kątem jego trwałości. Co zatem wpływa na wytrzymałość kotłów?

Jakie cechy powinien mieć trwały kocioł centralnego ogrzewania?

Producenci urządzeń grzewczych chcąc przekonać klientów do swoich wyrobów, poszukują rozwiązań technicznych, dzięki którym eksploatacja ich produktów będzie efektywna i ekonomiczna, a same urządzenia trwałe i proste w obsłudze. Dlatego też projektują coraz nowsze kotły centralnego ogrzewania. O tym, czym powinien charakteryzować się wytrzymały kocioł c.o., opowiada ekspert firmy prowadzącej sprzedaż i montaż ekologicznych źródeł ciepła:

Kupując kocioł centralnego ogrzewania, należy zwrócić uwagę na kilka kluczowych parametrów, które świadczą o jego jakości, a tym samym trwałości. Zawsze warto wybierać urządzenia znanych producentów o ugruntowanej pozycji na rynku. Nawet jeśli są one nieco droższe od produktów nieznanej konkurencji, to pamiętajmy, że w przypadku zakupu kotła cena nie powinna być jedynym kryterium wyboru. Kolejną bardzo ważną kwestią jest jakość wykonania kotła i materiały użyte do jego produkcji. Przyjmuje się, że kotły na paliwa stałe powinny mieć grubość ścianek nie mniejszą niż 6 mm. Ważne też, aby newralgiczne elementy jak wymienniki czy komory spalania były wykonane ze stali odpowiedniego gatunku. Istotną sprawą jest gwarancja oraz serwis gwarancyjny i pogwarancyjny. Im dłuższy okres gwarancji i bardziej rozbudowana sieć obsługi klienta, tym łatwiejsza procedura zgłaszania reklamacji i krótszy czas jej realizacji. Sam montaż również może mieć wpływ na działanie kotła, co przekłada się na jego żywotność. Dlatego zaleca się, aby został wykonany przez specjalistów. Wielu dystrybutorów prócz sprzedaży oferuje także profesjonalny montaż. Korzystając z tej usługi, mamy pewność, że zostanie ona wykonana zgodnie z wytycznymi producenta kotła.

Jak przedłużyć trwałość kotła podczas jego eksploatacji?

Zakup dobrej klasy kotła centralnego ogrzewania to wydatek kilkunastu tysięcy złotych. Dlatego naturalną rzeczą jest oczekiwanie, że takie urządzenie będzie służyło nam jak najdłużej. Aby tak się stało, należy bardzo dokładnie przestrzegać zaleceń producenta. Stosując się do nich, możemy znacznie przedłużyć żywotność kotła, a tym samym zaoszczędzić na jego przedwczesnej wymianie. Najważniejsze, o czym musimy pamiętać, to stosowanie wyłącznie paliwa wysokiej jakości. Bez względu czy posiadamy kocioł na ekogroszek, czy kocioł na pellet zawsze powinniśmy stosować opał ze sprawdzonych źródeł o wysokich parametrach energetycznych. Kolejną czynnością, która przyczyni się do wydłużenia czasu eksploatacji pieca, jest jego regularna konserwacja i przeprowadzanie okresowych przeglądów technicznych. Dotyczy to nie tylko samego kotła, ale również urządzeń peryferyjnych np. podajnika paliwa. Stosowanie się do tych wskazówek pozwoli użytkować kocioł nawet przez kilkanaście lat.

Rate this post