Lato to dla wielu osób ulubiona pora roku, jednak wolimy cieszyć się ciepłem na zewnątrz – kiedy przebywamy wewnątrz pomieszczeń, wolimy by panowały w nich niższe temperatury. Dlatego coraz częstszym elementem wyposażenia domu stają się klimatyzatory. Obecny rynek oferuje nam szeroki wybór tych urządzeń, różniących się od siebie parametrami, ceną oraz typem obudowy. Biorąc pod uwagę to ostatnie kryterium możemy wyróżnić klimatyzatory monoblokowe oraz split.

Czym różnią się klimatyzatory typu split od monobloków?

Klimatyzatory typu split to urządzenia, których podzespoły zostały podzielone na dwie oddzielne obudowy – jedna z nich zostaje umieszczona wewnątrz chłodzonego pomieszczenia, druga zaś poza budynkiem. Obie połączone są ze sobą przewodami, którymi płynie czynnik chłodzący. Właśnie ta rozdzielna obudowa jest główną cechą „splitów” różniącą je od klimatyzatorów monoblokowych, w których wszystkie podzespoły zamknięte są w jednym korpusie. Takie rozwiązanie ma kilka plusów.

Jakie są zalety klimatyzatorów typu split?

W skład klimatyzatorów wchodzą elementy, takie jak sprężarka lub skraplacz, które w trakcie pracy generują sporo hałasu – w splitach znajdują się one w segmentach umieszczanych na zewnątrz budynku, dlatego ich działanie nie wpływa w żaden sposób na komfort korzystania z urządzenia. Jest to przewaga tego typu klimatyzatorów nad klimatyzatorami monoblokowymi.

Drugą zaletą, dotyczącą jednak wyłącznie mobilnych splitów, jest fakt, że ograniczony zostaje napływ ciepłego powietrza z zewnątrz. W przypadku mobilnych monobloków konieczne jest odprowadzenie ciepła na zewnątrz – odbywa się to przez grubą rurę, którą należy umieścić w uchylonym oknie lub drzwiach. Szerokość rury sprawia, że ciepłe powietrze z wewnątrz w dużych ilościach dostaje się do chłodzonego pomieszczenia, obniżając wydajność urządzenia. Poszczególne segmenty klimatyzatora split połączone są ze sobą za pomocą cienkich przewodów, dlatego okna można uchylić na znacznie mniejszą szerokość, nie wpuszczając ciepła do środka.

Rodzaje klimatyzatorów split

Klimatyzatory split podzielić możemy na wspomniane już urządzenia mobilne i stacjonarne. Klimatyzatory mobilne są zazwyczaj tańsze, ponadto możemy je dowolnie przenosić w obrębie domu, jednak nie zapewniają tak dużej wydajności chłodzenia. Klimatyzatory stacjonarne są najdroższym rodzajem klimatyzatorów na rynku, do ich ceny należy również doliczyć kosztowną instalację wewnątrz domu (zadanie to należy zlecić profesjonalnej firmie, dysponującej odpowiednimi zezwoleniami). Z drugiej strony jednak posiadają najlepsze parametry i gwarantują najwyższą wydajność chłodzenia bez uciążliwego hałasu. Szeroki wybór urządzeń obu rodzajów znajdziemy w ofercie firmy Ekowent.