Klimatyzacja już jakiś czas temu przestałą być luksusem, na który mogliśmy natknąć się wyłącznie w nielicznych obiektach użytku publicznego. Dziś spotykana jest już na praktycznie każdym krokiem – możliwością zainstalowania jej interesują się coraz częściej właściciele prywatnych mieszkań. Myślisz o takim rozwiązaniu również u siebie? Przeczytaj nasz poradnik – dowiesz się z niego na co zwrócić uwagę dokonując wyboru klimatyzatora.

Rodzaj urządzenia

W pierwszej kolejności powinieneś zastanowić się, jaki typ klimatyzatora będzie najodpowiedniejszym rozwiązaniem dla twojego domu. Tych wyróżniamy aż cztery:

  • Monobloki mobilne – przenośne urządzenia, które posiada wszystkie podzespoły zamknięte w jednej obudowie
  • Monoblok stacjonarny – montowane są na stałe w specjalnie do tego przystosowanych miejscach, zazwyczaj otworach okiennych. Tutaj również wszystkie podzespoły znajdują się w jednej obudowie
  • Mobilny split – czyli system złożony z dwóch urządzeń, połączonych ze sobą za pomocą przewodów wypełnionych czynnikiem chłodzącym. Obie jednostki – zewnętrzną i i wewnętrzną – można dowolnie przenosić.
  • Stacjonarny split – system dwóch połączonych ze sobą, które montuje się na stałe. Odmianą tego rozwiązania jest multisplit, czyli jedna jednostka zewnętrzna, do której podłączonych zostało kilka jednostek wewnętrznych.

Każdy z wymienionych typów ma swoje istotne zalety i wady, które nie pozostają bez wpływu na nasz komfort.

Przykładowo mobilne monobloki są bardzo tanie, jednocześnie jednak zapewniają najniższą jakość chłodzenia, a ich praca jest dość hałaśliwa – wyjaśnia specjalista firmy KlimAmixPo drugiej stronie mamy stacjonarne splity, które są najdroższe na rynku i wymagając profesjonalnego montażu, co dodatkowo podnosi koszt inwestycji. Z drugiej strony korzystanie z nich jest najbardziej komfortowe.

Specyfika produktu

Skoro już wiemy, jaki rodzaj klimatyzatora nas interesuje, powinniśmy zapoznać się z parametrami technicznymi wybranego modelu. Interesuje nas przede wszystkim:

  • Poziom generowanego hałasu – wyrażany w decybelach (dB). Jest to szczególnie istotna cecha w przypadku urządzeń montowanych w sypialni bądź gabinecie w którym pracujemy.
  • Zakres generowanych temperatur – im większy, tym lepiej. Klimatyzatory to urządzenia przydatne nie tylko w okresie letnim – w czasie zimy mogą stanowić uzupełnienie systemu ogrzewania. Do regulowania temperatury dobrej jakości klimatyzator powinien być wyposażony w odpowiednie urządzenia, np. inwerter.
  • Nadmuch powietrza – w celu najskuteczniejszego rozprowadzania chłodnego powietrza, dobrej jakości klimatyzatory wyposażane są w sterowany nawiew.
  • Funkcje dodatkowe – czyli rozwiązania ułatwiające eksploatację klimatyzatora, np. czujniki informujące o parametrach powietrza bądź sygnalizujące konieczność wymiany filtra.