Co zrobić, by w gorące, letnie dni w domu było przyjemnie? Wystarczy kupić klimatyzator. Zapewni on warunki cieplne, w których będziesz czuć się  komfortowo. Zobacz, na co zwrócić uwagę wybierając urządzenia do klimatyzacji…

Jakie funkcje może pełnić klimatyzator?

W zależności od pełnionej funkcji klimatyzatory można podzielić na urządzenia chłodzące, chłodząco-ogrzewające i systemy pełnej klimatyzacji.

Zadaniem urządzeń chłodzących jest schłodzenie powietrza do zadanej temperatury i filtrowanie go. Ponadto za ich pomocą można ograniczyć wilgotność powietrza w pomieszczeniu.

Klimatyzatory chłodzące z funkcją grzania mogą utrzymać zadaną temperaturę, czy to niższą, czy też wyższą, przez cały rok.

Natomiast systemy pełnej klimatyzacji maja możliwość grzania, chłodzenia, nawilżania i osuszania powietrza.

Jaki klimatyzator wybrać – przenośny czy stacjonarny, a może multi-spilt?

Klimatyzatory przenośne. Są najtańszym rozwiązaniem, a ich zaletą jest to, że w zależności od potrzeb, można je przenosić z jednego pomieszczenia do drugiego. Jednak maja wadę – że pracują głośno i mają niewielką moc chłodzącą.

Klimatyzatory stacjonarne. Urządzenia jednoczęściowe (monoblokowe) instaluje się w ścianie zewnętrznej lub oknie w ten sposób, że jedna strona urządzenia znajduje się w pomieszczeniu a druga wystaje na zewnątrz. Ich poważną wadą jest mało estetyczny wygląd, oraz podobnie jak w klimatyzatorach przenośnych – hałas jaki emitują do pomieszczenia.

Klimatyzatory typu split (rozłączne) to najpopularniejsze i najlepiej zdające egzamin grupa urządzeń stosowana w domach jednorodzinnych. Zbudowane są z jednostki wewnętrznej schładzającej powietrze w pomieszczeniu i zewnętrznej odprowadzającej ciepło poza dom. Klimatyzator typu split ma większą wydajność od klimatyzatorów jednoczęściowych.

Do obsługi kilku pomieszczeń równocześnie służą klimatyzatory multi-split. Jest to system składający się z jednej jednostki zewnętrznej i kilku wewnętrznych, w których można określać różną temperaturę powietrza. Wielką zaletą urządzeń typu split i multi-split  jest to, że część, która emituje największy hałas, znajduje się poza domem.

Sterowanie klimatyzatorem

Klimatyzatory są sterowane za pomocą pilota lub sterownika mocowanego w ścianie. Za ich pomocą można ustawić temperaturę w pomieszczeniu oraz zaprogramować godziny włączania i wyłączania urządzenia. Dodatkowo niektóre klimatyzatory mają funkcję cichej pracy w nocy i funkcję szybkiego chłodzenia.

Klimatyzator – ulga dla alergików

Dzięki klimatyzacji wyposażonej w filtry powietrza alergicy mogą spać spokojnie. Unoszące się  w pomieszczeniach pyłki, drobnoustroje i cząsteczki kurzu wciągane są przez wentylator klimatyzatora i osadzają się na filtrze.

Autor: Anna Kielar