Żaden budynek mieszkalny czy użytkowy nie może obyć się bez sprawnej instalacji wentylacyjnej, klimatyzacja z kolei, kiedyś stanowiąca synonim luksusu, dziś jest już standardem nowoczesnego budownictwa. Warto wiedzieć, co łączy, a co dzieli obie te instalacje.

Wentylacja – co to takiego?

System wentylacji obecny jest w każdym mieszkaniu, domu, biurze i innych zamkniętych obiektach, w których przebywają ludzie. Mimo swej prostoty, instalacja tego rodzaju pełni bardzo ważną funkcję, mianowicie zapewnia obieg powietrza między pomieszczeniem a środowiskiem zewnętrznym. W zależności od trybu pracy wentylacja jest w stanie odprowadzić z budynku nadmiar zawartej w powietrzu wilgoci, zanieczyszczeń i brzydkich zapachów, lub – z czym spotkać się można w obiektach takich jak stacje metra, przejścia podziemne czy nowoczesne wieżowce – doprowadzać również świeże powietrze z zewnątrz do środka. Sprawna wentylacja jest istotna nie tylko z punktu widzenia zdrowia i komfortu mieszkańców i innych użytkowników obiektu. Wilgoć i zanieczyszczenia w zbyt dużym stężeniu są szkodliwe również dla konstrukcji budynku, gdyż stwarzają dobre warunki do rozwoju grzybów i pleśni, które głęboko wnikają w ściany i niszczą je. Wyróżniamy dwa rodzaje wentylacji: grawitacyjną, opartą na naturalnej różnicy ciśnień między pomieszczeniem a środowiskiem zewnętrznym, oraz mechaniczną, która bazuje na wykorzystaniu wentylatorów montowanych między innymi u wylotów kanałów wentylacyjnych. Wentylatory to zazwyczaj proste urządzenia, których serce stanowi napędzany silniczkiem wirnik – dzięki odpowiedniemu nachylenie łopatek jego obrót powoduje różnice ciśnień, która wymusza ruch powietrza w danym kierunku.

Funkcje klimatyzacji

Najważniejszym zadaniem klimatyzacji jest – w zależności od pory roku – schładzanie lub ogrzewanie powietrza znajdującego się w danym pomieszczeniu. Dodatkowo jest ona w stanie oczyszczać powietrze z zanieczyszczeń i drobnoustrojów, co upodabnia ten system do systemu wentylacji. Najważniejszą różnicę stanowi fakt, że klimatyzatory nie powodują ruchu powietrza między pomieszczeniem a środowiskiem zewnętrznym. Standardowe urządzenie tego rodzaju składa się z dwóch jednostek, jedna z nich zamknięta jest w pomieszczeniu, druga z kolei znajduje się na zewnątrz – oba urządzenie połączone są ze sobą rurkami wypełnionymi czynnikiem chłodzącym. Każda jednostka wyposażona jest w wymiennik ciepła oraz wentylator, który wprawia powietrze wokół w ruch. Zadaniem wewnętrznego wymiennika jest zabranie ciepła z otaczającego go powietrza. Następnie ciepło to zostaje zaabsorbowane przez czynnik chłodzący, który w dalszej kolejności płynie do sprężarki, gdzie rośnie jego ciśnienie i zarazem temperatura. Podgrzany czynnik płynie do zewnętrznego wymiennika i oddaje nagromadzoną energię cieplną – dodatkowo zostaje on schłodzony w zaworze rozprężnych. W ten sposób cykl się zamyka i zaczyna od początku.

Jeśli myślimy o zainstalowaniu klimatyzacji w naszym domu lub biurze, powinniśmy koniecznie skorzystać z pomocy specjalistów. Profesjonalne usługi w tej dziedzinie oferuje między innymi firma Klima-Premium.

[avg] ([per]) [total] vote[s]