Do niedawna zaawansowane systemy klimatyzacyjne były zarezerwowane głównie dla zakładów przemysłowych oraz dużych obiektów handlowych. Klimatyzacja domowa była rzadkością. Dziś coraz więcej osób decyduje się na zapewnienie idealnego powietrza swojej rodzinie. Coraz częściej jest to klimatyzacja multisplit. Czy to dobry wybór dla domu jednorodzinnego?

Rodzaje klimatyzacji dla domów jednorodzinnych

Wybierając klimatyzację do domu, możemy zdecydować się na klimatyzatory przenośne lub montowane na stałe. Wiele osób decyduje się na to pierwsze rozwiązanie, ponieważ klimatyzator przenośny nie wymaga ekipy montażowej ani instalowania. Wystarczy postawić go w pomieszczeniu i podłączyć do zasilania. Możemy wybrać pomieszczenie, w którym chcemy kontrolować temperaturę i ustawić klimatyzator tam, gdzie akurat przebywamy, a w razie przeprowadzki – zabrać go ze sobą.

Klimatyzatory montowane ściennie lub sufitowo nie dają aż takiej swobody. Są przypisane ściśle do danego pomieszczenia i tylko w nim zapewniają komfort. Nie zajmują jednak miejsca i są dość dyskretne, czego nie można powiedzieć o  klimatyzatorach przenośnych.

Czym jest klimatyzacja multisplit?

Zalety obu rozwiązań łączy klimatyzacja typu multisplit. Jest to wiele stanowisk klimatyzacyjnych rozmieszczonych w całym domu, jednak podłączonych do jednego agregatu. W systemie multisplit każde pomieszczenie ma własną, niezależnie sterowaną klimatyzację. To oznacza, że każdy z domowników może stworzyć sobie warunki idealne dla siebie. Możemy też wyłączyć klimatyzator w nieużywanych pomieszczeniach, aby oszczędzić energię.

Klimatyzatory w systemie multisplit są instalowane ściennie lub sufitowo, więc nie zajmują miejsca i pozostają dyskretne. Mogą być używane nawet w małych pomieszczeniach. Do zainstalowania potrzebna jest profesjonalna ekipa i to może stanowić pewną niedogodność, ale z drugiej strony możemy liczyć na poradę fachowca oraz – w razie problemów – serwis. Dobrze skonfigurowana klimatyzacja multisplit daje swobodę kreowania klimatu i pozwala poczuć się doskonale we własnym domu i we własnym pokoju, bez konieczności kompromisu z domownikami. W końcu w domu każdy jest u siebie.