Jeszcze kilka lat temu posiadanie w kuchni ekspresu do kawy dla wielu osób było tylko niespełnionym marzeniem. Obecnie sytuacja ta się jednak bardzo zmieniła i ekspresy stały się już zwykłym elementem wyposażenia kuchni, który jest tak samo często kupowany, jak kuchenka mikrofalowa, czajnik elektryczny czy robot kuchenny. Wybierając ekspres ma się jednak do wyboru wiele różnych możliwości. W artykule dokładniej przedstawiamy najczęściej wybierane przez klientów rodzaje ekspresów do kawy i tłumaczymy, na jakiej zasadzie każdy z nich działa.

Podstawowe kryteria wyboru ekspresu do kawy

Decydując się na zakup ekspresu do kawy powinno się zacząć nie od wyboru konkretnego modelu ekspresu, ale od wybrania jego rodzaju, tzn. sposobu, w jaki będzie przygotowywał kawę. Obecnie w dobrych sklepach z artykułami AGD można kupić przynajmniej kilka rodzajów ekspresów. Różnią się one nie tylko ceną, ale także tym jaką kawę można z ich pomocą przygotować. Podstawowy podział ekspresów do kawy obejmuje ekspresy do kawy przelewowe oraz ekspresy ciśnieniowe. Ekspresy ciśnieniowe dodatkowo dzielą się na ekspresy kolbowe, ekspresy kapsułkowe oraz ekspresy automatyczne. Jakie kryteria powinny decydować o wyborze konkretnego rodzaju ekspresu do kawy?

Jak tłumaczy nasz rozmówca, doradca klientów ze sklepu online AFG Market, w którym można kupić wiele rodzajów ekspresów do kawy oraz akcesoriów do ekspresów: Wybierając rodzaj ekspresu, trzeba sobie odpowiedzieć na dwa podstawowe pytania: jaki rodzaj kawy jest naszym ulubionym, oraz ile filiżanek kawy na co dzień wypijamy. Dla osób, które najbardziej lubią czarną kawę i piją jej przynajmniej kilka filiżanek dziennie, najlepszym wyborem będzie ekspres przelewowy, który umożliwia od razu przygotowanie większej ilości czarnego trunku. Dla osób, które piją mniej kawy, lepszym wyborem będzie ekspres ciśnieniowy. Najbardziej funkcjonalnym, ale również najdroższym rodzajem ekspresów do kawy są ekspresy automatyczne. Ich wybór powinny wziąć pod uwagę przede wszystkim osoby, które na co dzień piją różne rodzaje kawy, m.in. z mlekiem. Taki sprzęt jest zdecydowanie najwygodniejszy do stosowania!

Czym dokładnie się charakteryzują wymienione wyżej rodzaje ekspresów do kawy?

Ekspresy przelewowe

Ekspresy przelewowe to najprostszy rodzaj ekspresów do kawy. Ich największą zaletą jest to, że stosując je w jednym momencie można przygotować większą ilość kawy. Jej smak jest nieco inny niż smak kawy przygotowywanej w ekspresach ciśnieniowych, ponieważ bardziej przypomina smak tradycyjnej kawy po turecku. Takie ekspresy składają się ze zbiornika na wodę, pojemnika do wsypywania kawy mielonej, dzbanka oraz mającej za zadanie utrzymania przez dłuższy czas przygotowanej kawy w odpowiedniej temperaturze płyty grzewczej. Korzystając  z takiego ekspresu najpierw trzeba wsypać do wymienialnego, papierowego filtra odpowiednią ilość mielonej kawy, natomiast do pojemnika wodę. Po włączeniu urządzenia woda jest podgrzewana, a następnie jest powoli przelewana przez znajdującą się w filtrze kawę do znajdującego się na płycie grzewczej pojemnika.

Ekspresy kolbowe

Nieco innym rodzajem ekspresów do kawy są ekspresy ciśnieniowe. Przy ich użyciu w jednym momencie można bowiem przygotować tylko jedną filiżankę kawy. Podstawowym rodzajem ekspresów ciśnieniowych są ekspresy kolbowe. Podczas ich użycia kawę wsypuje się do specjalnej kolby. Po włączeniu urządzenia ekspres przelewa pod wysokim ciśnieniem wodę przez znajdującą się w kolbie kawę. W efekcie powstaje bardzo aromatyczna czarna kawa, espresso lub duopio. Niektóre modele ekspresów kolbowych posiadają także wbudowany spieniacz do mleka, co ułatwia przygotowanie także np. cappuccino.

Ekspresy do kawy kapsułkowe

Nieco uproszczonym rodzajem ciśnieniowych ekspresów kolbowych są kapsułkowe ekspresy do kawy. Są one jeszcze prostsze w użyciu, ponieważ zamiast wsypywania do kolby zmielonej kawy korzysta się w nich z kupionych w sklepie gotowych kapsułek, które wrzuca się do urządzenia. Ekspres je sobie ustawia w taki sposób, żeby móc wbić się w wierzchnią warstwę kapsułki i traktuje ją jak kolbę. Po zrobieniu kawy, kapsułka ze zużytą mieloną kawą jest przemieszczana do oddzielnego pojemnika, z którego można ją łatwo wyjąć i wyrzucić do śmieci.

Automatyczne ekspresy do kawy

Ostatnim dostępnym obecnie w sklepach rodzajem tego typu sprzętu są automatyczne ekspresy do kawy. Tego typu urządzenia są zdecydowanie najbardziej funkcjonalne. Każdy ekspres automatyczny posiada trzy oddzielne pojemniki. Do pierwszego wlewa się wodę, do drugiego wsypuje kawę ziarnistą, a do trzeciego mleko w proszku. Korzystanie z ekspresu automatycznego jest bardzo proste. Na panelu sterującym urządzenia znajdują się nazwy kilku lub kilkunastu rodzajów kawy. Żeby przygotować dla siebie ulubiony rodzaj kawy, wystarczy tylko wcisnąć przycisk. Urządzenia ma już zaprogramowane, w jaki sposób przygotować każdą kawę, z ilu się składa porcji kawy espresso, jakiej potrzebuje ilości mleka, w jaki sposób i w jakim momencie je ze sobą zmieszać i czy np. wcześniej należy dodane mleko jeszcze spienić. Obsługa takiego ekspresu jest bajecznie prosta. Trzeba tylko pamiętać o tym, żeby dbać o regularne uzupełnianie wszystkich zbiorników i od czasu do czasu o ich dokładne wyczyszczenie.