Chcemy zapewnić sobie widny i nowoczesny salon? Zamontujmy w nim odpowiednie drzwi balkonowe lub tarasowe! Uważajmy jednak z ich wyborem. Decyzja, jakie drzwi prowadzące na balkon czy taras zakupić nie powinna zależeć jedynie od naszego wyczucia estetycznego. Wybierając je, kierujmy się także ich praktycznością oraz wygodą w używaniu.

Klasyczne rozwiązanie

Gdy mieszkamy w bloku z płyty lub, jeżeli nasz salon urządzony jest w klasyczny sposób zamontujmy typowe drzwi balkonowe z funkcją rozwierno-uchylną. Dostępne są one w dwóch wersjach: jedno lub dwuskrzydłowej. Współcześnie takie drzwi balkonowe wyposażane są w niezwykle funkcjonalne udogodnienia typu: hamulec funkcji rozwiernej, blokujący drzwi w pozycji otwartej czy zatrzask balkonowy, umożliwiający przymknięcia skrzydła drzwi od zewnątrz bez całkowitego zamykania ich. Przy okazji montażu tradycyjnych drzwi balkonowych warto przemyśleć sprawę ich progu. Osoby starsze czy dzieci mają często problemy z pokonywaniem dość wysokich (ok. 5 cm), standardowych progów balkonowych tworzonych z profilu ramy okiennej. Korzystnym rozwiązaniem wydaje się w takich przypadkach zamontowanie jego obniżenie ( do ok.2 cm), co wszystkim mieszkańcom domu pozwoli na swobodne korzystanie z uroków balkonu. Przy decyzji o zainstalowaniu tradycyjnych drzwi balkonowych nie zapominajmy o ich wielkiej wadzie – sposobie otwierania się do wnętrza. Skutkuje on zajęciem przez otwarte drzwi balkonowe znacznej powierzchni pomieszczenia. Zwróćmy również uwagę na to, że klasyczne drzwi balkonowe uniemożliwiają nam stworzenie dużych przeszkleń w danym pokoju. Staje się to możliwe dopiero, gdy zamontujemy dwie lub więcej ich par obok siebie.

Drzwi tarasowe

Jeżeli chcemy uniknąć otwierania się drzwi do środka lub pragniemy przeszklić całą ścianę salonu powinniśmy zamontować drzwi tarasowe. Najwygodniejszą ich formą zdają się być drzwi przesuwane, których skrzydła poruszają się po prowadnicach na jeden z poniższych sposobów:

  • Uchylno-przesuwny – takie drzwi możemy zarówno przesunąć, jak i uchylić
  • Podnoszono-przesuwny – skrzydła tych drzwi umieszcza się na dwóch prowadnicach, przez co w czasie otwierania mają możliwość wymijania się

Niewątpliwą zaletą takich drzwi tarasowych jest nie tylko łatwość otwierania się, ale także wysoki komfort użytkowania związany z tym, że ich próg może być schowany w podłodze. Dodatkowym atutem drzwi tarasowych jest kierunek ruchu poruszającego się na prowadnicach skrzydła drzwiowego. Przesuwa się ono bowiem równolegle do ściany, przez co pozwala nam zaoszczędzić miejsce w pokoju, umożliwiając tym samym większą swobodę w projektowaniu wnętrza. Dla wielbicieli przeszkleń spodoba się to, że drzwi tarasowe pozwalają na przeszklenie niemal całej ściany. W ten sposób możemy bardzo łatwo stworzyć złudzenie przestrzeni, optycznie powiększając nawet najmniejsze wnętrze.

Pamiętajmy zatem, że w zależności od wystroju pomieszczenia, jego konstrukcji i naszych upodobań możemy wybrać dowolne drzwi prowadzące na taras czy balkon. Niezależnie od tego czy wybierzemy drzwi balkonowe czy tarasowe, dzięki nim będziemy mogli podziwiać uroki otaczającej nasz dom przyrody, przy okazji zmieniając wizualnie wygląd wnętrza.

Autor: Anna Jaroszewicz