Korzystanie z sauny niesie za sobą wiele korzyści zdrowotnych i pozwala skutecznie się zrelaksować oraz zregenerować organizm. Coraz więcej osób decyduje się na ustawienie sauny we własnym domu, na balkonie lub tarasie, aby regularnie poddawać się seansom w wysokiej temperaturze. Żeby w pełni wykorzystać potencjał takich zabiegów, trzeba jednak zaopatrzyć się w najważniejsze akcesoria. 

Cebry i wiadra niezbędne w saunie fińskiej 

Sauna fińska to niewielkie pomieszczenie wyłożone drewnem. Uzyskanie odpowiedniej temperatury umożliwia znajdujący się w niej piec z grzałkami elektrycznymi, które podgrzewają leżące na nich kamienie. Co pewien czas skały te polewa się wodą, by podnieść wilgotność powietrza. W tym celu niezbędny jest drewniany cebrzyk lub wiadro z czerpakiem. Pojemniki z innych materiałów nie sprawdzą się tak dobrze, ponieważ drewno dobrze znosi wilgoć i ciepło, rozszerzając się i kurcząc. Ponadto nie nagrzewa się zbyt mocno, drewnianą chochlę można więc bez obaw wziąć do ręki.

Termohigrometr – dlaczego jest potrzebny? 

Termohigrometr, jak sama nazwa wskazuje, stanowi połączenie termometru i higrometru, czyli urządzenia do mierzenia wilgotności. Jego użycie pozwala stale kontrolować parametry powietrza wewnątrz pomieszczenia. Skala musi być dopasowana do rodzaju sauny – warto wiedzieć, że najwyższe temperatury panują w saunie suchej (do 120°C), natomiast największą wilgotnością odznacza się sauna parowa.

Oświetlenie i głośniki, by stworzyć w saunie wyjątkowy nastrój 

Ważnym elementem każdej sauny jest oświetlenie. Barwa światła wpływa na nastrój panujący w pomieszczeniu i ułatwia relaks, a lampy o ciekawym wzornictwie stanowią dodatkowo element dekoracyjny. Warto rozważyć zakup lampy solnej, która jonizuje powietrze, tworząc morski, korzystny dla zdrowia klimat. Oświetlenie stosowane w saunie musi być odporne na panujące w niej ekstremalne warunki, zwykła lampa nie będzie więc dobrym wyborem.

Głośniki nie są co prawda niezbędne, ale miłośnicy muzyki z pewnością docenią je w saunie. Dzięki nim można oddawać się regeneracji, słuchając ulubionych utworów, radia lub muzyki relaksacyjnej. Podobnie jak lampy głośniki przeznaczone do sauny mają podwyższoną odporność na temperaturę i wilgotność.

Klepsydry i zegary 

Producenci saun, m.in. SF Sauny Fińskie z Warszawy, zalecają montowanie w nich klepsydr lub zegarów. Powód jest bardzo prosty – chodzi o bezpieczeństwo użytkowników. Zbyt długie przebywanie w saunie może skończyć się omdleniem i bardzo obciąża organizm. Maksymalny czas zabiegu wynosi 15 minut i tyle zwykle odmierza zawieszona na ścianie klepsydra.

Rate this post