Najlepsza gaśnica do domu, to taka, która skutecznie ugasi ogień.

Na co zwrócić uwagę, wybierając gaśnicę do domu?

 1. Rodzaj gaśnicy
  Wybierz gaśnicę pianową zamiast proszkowej.
  Gaśnica pianowa skutecznie gasi materiały występujące w domu, takie jak płótno, drewno, tapicerki, dywany, zasłony. Szczególnie przydatna jest gaśnica z kategorią „F” do gaszenia pożaru tłuszczy w kuchni, także potencjalnego pożaru potraw pieczonych w piekarniku.
 2. Pojemność gaśnicy
  Im większa pojemność gaśnicy, tym lepiej. Ale jeśli masz większy metraż i kilka pomieszczeń czy pięter warto mieć kilka gaśnic w różnych łatwo dostępnych miejscach. Optymalnie polecam gaśnicę 2-litrową GW-2X ABF do kuchni „F”. 6-litrowa gaśnica GW-6XAB będzie dobrym zabezpieczeniem dla pomieszczeń takich, jak kotłownia, strych, salon.
 3. Cena gaśnicy
  Nie wybieraj gaśnicy najtańszej tylko najlepszą. Kupujesz gaśnice raz na 20 lat lub do zastosowania.
  Nie przejmuj się kosztami serwisu. Obecnie gaśnice legalizowane są na 20 lat. A cykliczne przeglądy dotyczą tylko obiektów publicznych. Optymalnie gaśnica GW-3ABF lub minimalnie do każdej kuchni, kominka, grilla Spray gaśniczy 750ml ABFG

Dlaczego nie stosować gaśnicy proszkowej?


Proszek może uszkodzić układy elektroniczne, spowodować panikę, utrudnić ewakuację i narazić na duże koszty sprzątania. Substancją gaszącą w gaśnicach proszkowych jest rodzaj soli fosforowej. Rozpylony w powietrzu dociera do oka, płuc, elektroniki i w każdą szczelinę: fugi, książki, telewizor, zasłony, dywany tapicerki itp.

Co robić, aby ograniczyć wybuch pożaru – lista kontrolna

 • Unikaj stosowania ognia otwartego (niedopałki, gaz, kominek),
 • regularnie przeglądaj stan elektryki: zasilacze, gniazdka, listwy zasilające,
 • nie zostawiaj ładowania akumulatora na noc: ładowanie komórki, tabletu, laptopa,
 • nie chowaj komórki pod poduszkę, koc itp.,
 • Nie stosuj choinki w stanie wysuszonym (czytaj). Razem z lampkami i zasilaczem jest świetną podpałką. Może spowodować pożar od iskry i spalić mieszkanie w 30 sekund- zobacz filmiki pożar choinki,
 • zorganizuj i zaplanuj zasady przestrzegania bezpieczeństwa w domu i rodzinie. Przeprowadź symulowaną ewakuację w formie zabawy z rodziną.

Na koniec to, czego wszyscy unikają, a co jest najważniejsze.
Czujki dymu w każdym pomieszczeniu. Tylko takie rozwiązanie pozwoli obudzić nas w nocy, kiedy powstanie pierwszy ogień. Ognia nie słychać, kiedy śpimy nie jesteśmy w stanie zareagować. Czad i inne toksyny zawarte w dymie spowodują paraliż układu nerwowego. Nawet jeśli się obudzimy nie będziemy w stanie podnieść się z łóżka. Jeśli myślisz, że to ciebie nie dotyczy to myślisz podobnie jak Ci którzy już zginęli, i to nie w wypadku samochodowym, ale we własnym łóżku.

Pamiętaj, czas działa na twoją korzyść, o ile jesteś przygotowany. Jeśli liczysz na straż pożarną, zamiast zabezpieczenia to tak, jakbyś grał w rosyjską ruletkę. Pytanie nie dotyczy tego, czy to się stanie tylko, kiedy?

Właściciel firmy Fireshop.pl
Paweł Badowski

Rate this post