W każdym domu mamy miejsca przeznaczone tylko na przechowywanie różnych rzeczy. To, jak zagospodarujemy te miejsca, ma wpływ na organizację całego domu. Nie szczędźmy więc pomieszczeń na wyodrębnienie garderoby, która pomoże nam utrzymać porządek w całym mieszkaniu.

Idealne miejsce na garderobę

Jeśli jesteśmy na etapie projektowania domu, to już wtedy należy uwzględnić garderobę w rozkładzie. Jeśli już nie mamy wpływu na rozmieszczenie pomieszczeń, to warto zastanowić się, jaki zakamarek naszego mieszkania jest najsłabiej zagospodarowany i niewykorzystywany, np. pusty pokój lub jego część, a także poddasze. To będzie idealne miejsce na odrębną garderobę.

Garderoba: optymalny metraż

Musimy wiedzieć, że optymalny metraż dla funkcjonalnej przechowalni, to około 4 m². Pamiętajmy, że będą tam znajdować się regały, wieszaki, drążki, półki i przedmioty o dużych gabarytach potrzebne do sprzątania lub te, których używamy stosunkowo rzadko, np. deska do prasowania, odkurzacz, maszyna do szycia, plecaki, walizki, a nawet pralka. Garderoba może też pełnić funkcję ubieralni, wówczas konieczne będzie wygospodarowanie kawałka ściany na duże lustro oraz toaletkę. Jeśli nie możemy sobie pozwolić na taki luksus, jakim jest optymalny metraż, to nie rezygnujmy zupełnie z przechowalni, nawet jeśli będzie ona mniejsza. Są sposoby, by maksymalnie zwiększyć jej funkcjonalność (m.in. ergonomiczne moduły półek i szafek) oraz zminimalizować kolidowanie z innymi pomieszczeniami przez zamontowane przesuwanych lub składanych drzwi. W dużych garderobach efektownie prezentują się drzwi dwuskrzydłowe rozwierane.

W przypadku domów piętrowych, dobrym rozwiązaniem może być przeznaczenie przestrzeni pod schodami na garderobę. Wystarczy wtedy odpowiednio ją zabudować i tworzy nam się odrębne pomieszczenie.

Jeśli nie mamy odrębnego pokoju, a jedynie jego część lub po prostu wnękę, powinniśmy pomyśleć o wentylacji pomieszczenia, przez zamontowanie dodatkowej kratki wentylacyjnej.

Autor: Justyna Kusio