Meble kupujemy najczęściej, patrząc jedynie na to, czy nam się podobają, czy pasują do wystroju pokoju, w którym mają stanąć i czy są niezbyt drogie. Ostatni z wymienionych czynników przeważnie przesądza o naszym wyborze. To błąd, bowiem z niewielką ceną idzie w parze najczęściej nietrwałość mebli oraz liczne usterki podczas użytkowania ich. Jeżeli chcemy zakupić porządne meble, które będą nam służyły długo, musimy oprócz ceny patrzeć też na jakość ich wykonania, ich stateczność, sposób wykończenia oraz rodzaj łączenia części w ich konstrukcji.

Sposób wykończenia

Kupując meble, zwracajmy uwagę na sposób ich wykończenia. Od niego zależy bowiem nie tylko wygląd nowego umeblowania, ale też ich trwałość oraz nasz komfort użytkowania ich. Dopilnujmy, by materiały wykończeniowe sprzyjały naszemu zdrowiu i były ekologiczne.

Decydując się na meble z drewna, postawmy na te okleinowane okleiną naturalną lub te, których drewniane elementy lakierowane były za pomocą bezwonnych, nietoksycznych, ekologicznych lakierów na bazie wody.

Meble tapicerowane z kolei powinny być obite skórą naturalną, wytwarzającą w naszym pokoju specyficzny mikroklimat, związany z jej zdolnością oddawania i pochłaniania wilgotności. Mimo skórzanego wykończenia odrzućmy te meble, które mają źle naciągniętą tapicerkę czy różniące się uformowaniem i zszyciem parzyste elementy mebli – poduchy, podłokietniki lub siedziska.

Rodzaj połączeń konstrukcyjnych

Na jakość umeblowania i jego trwałość wpływa także rodzaj zastosowanych połączeń konstrukcyjnych. Zwracajmy na to baczną uwagę. Pamiętajmy, że w meblach dobrej jakości nie zobaczymy luzów między kolejnymi częściami ani przerw między elementami.  Jest to szczególnie ważne w podczas wyboru mebli szkieletowych (krzesła, stoły, itp.), których wszystkie elementy powinny być doskonale spasowane. Natomiast meble skrzyniowe muszą cechować się idealnym dopasowaniem geometrycznym elementów płytowych (np. drzwi, ścian bocznych i tylnych).

Jakość mebli

Jakość kupowanych mebli uzależniona jest też od rodzaju i klasy materiałów, z których je wyprodukowano. Nie decydujmy się raczej na meble, które wykonano przede wszystkim z metalu ponieważ produkują zbyt dużą ilość jonów ujemnych. Jeżeli chcemy zakupić jeden metalowy sprzęt – nic nie stoi na przeszkodzie – umiarkowana ilość jonów ujemnych pozytywnie wpłynie na  nasze samopoczucie.

Gdy wybierajmy meble tapicerowane musimy uważać, aby wybrać te, które zostały obite wysokiej klasy  materiałami pokryciowymi (takich jak skóra naturalna), zaś ich pianki, maty czy sprężyny wytworzono z dobrych tworzyw.

Pamiętajmy przy tym, że najlepszym materiałem na meble różnorakiego rodzaju jest drewno, bez różnicy, czy jest ono lite czy klejone. Świetnie sprawdza się też jako ich budulec rattan –  drewno palm. Dlaczego? Bowiem są to surowce w pełni naturalne, trwałe, odporne na zniszczenie oraz dobrze wyglądające w każdym wnętrzu.

Na koniec jeszcze raz zwróćmy uwagę na to, że niska cena najczęściej oznacza także obniżoną jakość mebli, zaś ona ich mniejszą trwałość i solidność. Jest to związane z polityką znacznej części mało znanych firm, które tworząc sprzęty z materiałów niższej klasy, wyceniają je na niską kwotę, aby przyciągnąć klientów. Meble producentów o wyrobionej renomie kosztują przy nich znacznie drożej, ale zakupując je, zyskujemy gwarancję ich wysokiej klasy, bezpieczeństwa w użytkowaniu oraz komfortu.