Przestronna i elegancka garderoba, z licznymi półkami i przestrzenią, na której można wyeksponować pokaźną kolekcję butów, to marzenie wielu kobiet. Z tego względu, coraz częściej w polskich domach i mieszkaniach pojawiają się specjalnie przeznaczone na to pomieszczenia. Niestety, niektórzy mają problem z aranżacją garderoby tak, aby była w pełni funkcjonalna. Radzimy jak tego dokonać.

Ważne jest miejsce

Choć garderoba nie jest pomieszczeniem pierwszej potrzeby i nie zawsze panujące w danym mieszkaniu warunki są wystarczająco sprzyjające, aby ją urządzić, to jednak – przy odrobinie chęci i pomysłowości – można wkomponować ją w wielu wnętrzach. Dobrze wykorzystać do tego przestrzeń, którą trudno zagospodarować w inny sposób, np. pod skosami, we wnęce pod schodami lub w małym schowku. Innymi słowy: garderobę urządzić można wszędzie, gdzie miejsca jest zbyt dużo na samą szafę, ale jednocześnie za mało, aby dane pomieszczenie przeznaczyć na inny cel.

Innym rozwiązaniem jest budowa garderoby np. na antresoli (w bardzo wysokich mieszkaniach) lub wydzielenie na nią części pokoju dziennego, czy sypialni.

Wielkość garderoby

Funkcjonalna garderoba musi mieć tak dużo przestrzeni, aby na każdej jej ścianie zmieściły się regały i wieszaki. Co więcej, powinna znajdować się w pomieszczeniu tak dużym, aby mogła wejść do niego przynajmniej jedna osoba. W przypadku, w którym chcemy mieć możliwość przebierania się, w przejściu należy wygospodarować 1,5 m wolnej przestrzeni i wstawić taboret.

Eksperci z firmy INDECO radzą, aby garderobę urządzać w pomieszczeniu nie mniejszym, niż 3,5-4 m2. Tym, którzy nie mają wystarczającej ilości wolnej przestrzeni radzą wydzielić miejsce na montaż szafy wnękowej z drzwiami przesuwnymi, która może być świetnym zastępstwem garderoby.

Co trzymać w garderobie?

Garderoba to pomieszczenie, które może pełnić nie tylko funkcję szafy, ale i schowka na takie rzeczy, jak deska do prasowania, kosz z bielizną, kosze na brudną odzież, pościel, czy sprzęt sportowy. Jednak, aby przechowywanie w tym pomieszczeniu było w 100 procentach wygodne, konieczne jest jej odpowiednie zaprojektowanie. Warto dokładnie przemyśleć i rozplanować rozkład drążków, regałów i innych elementów wyposażenia. Należy przy tym pamiętać, aby zapewnić dobry dostęp do każdej części garderoby.

Wyposażenie garderoby

Podczas urządzania garderoby bardzo istotne jest zadbanie o jej wyposażenie. Wybierać można spośród wielu akcesoriów, które pozwolą na stworzenie przestrzeni pięknej i funkcjonalnej jednocześnie. I tak, w tym pomieszczeniu zamontować można różnego rodzaju drążki i wieszaki (poprzeczne, na spodnie, na paski i szale, itp.), a także rożnego rodzaju półki i szuflady.

Wyposażenie garderoby należy wybierać zgodnie ze swoimi preferencjami i potrzebami. Pamiętaj o zaplanowaniu wentylacji. Warto też wziąć pod uwagę kolorystykę oraz oświetlenie, które jest bardzo ważnym elementem. Jeśli nie możecie pozwolić sobie na  garderobę z oknem, to koniecznie pamiętajcie o montażu lampek oświetlających wnętrze. Dobrym pomysłem jest wykorzystanie lampek LED.