Szafa to mebel niezbędny w każdym mieszkaniu. Od pewnego czasu modne jest zastępowanie jej metalowymi stojakami na ubrania, jednak takie rozwiązanie nie uchroni naszych rzecz przed kurzem, zwierzęcą sierścią i innymi zabrudzeniami. Jednym z rodzajów szaf, często spotykanym w mieszkaniach, są szafy z przesuwnymi drzwiami.

Gdzie sprawdzą się szafy przesuwne?

Zgodnie z nazwą, szafy przesuwne wyposażone są w skrzydła umieszczone na prowadnicach, dzięki czemu możemy przesuwać je na boki. Takie rozwiązanie sprawdzi się szczególnie w pomieszczeniach, w których ze względu na już istniejąca zabudowę lub brak dostatecznej ilości wolnej przestrzenie skrzydła zamontowane na zawiasach nie mogą otwierać się na oścież. Rozwiązanie takie ma jednak również swoje wady. Najpoważniejszą jest fakt, że skrzydła zachodzą na siebie i nie ma możliwości uzyskania dostępu do całej przestrzeni szafy jednocześnie – zawsze któreś ze skrzydeł będzie zasłaniało jej część.

Jaka powinna być funkcjonalna szafa przesuwna?

Im większa szafa przesuwna tym lepiej. Niestety, nie zawsze możemy sobie pozwolić na dużą szafę, czasem na przeszkodzie stoją finanse, czasem zaś ilość przestrzeni, którą możemy przeznaczyć na ten mebel. Większość wymiarów jest kwestią indywidualną, uzależnioną od naszych potrzeb i możliwości – warto jedynie zwracać uwagę, by szafa posiadała odpowiednią głębokość. Optymalnie wartość ta powinna mieścić się w zakresie od 55 do 60 cm. Tak głęboka szafa jest w stanie pomieścić nasze ubrania bez ryzyka, że będą się one ocierać i przycinać między przesuwanymi skrzydłami. Szafa powinna być na tyle szeroka, by pomieścić nasze ubrania wiszące na osobnych wieszakach – wieszanie kilku sztuk ubrań na jednym wieszaku utrudni nam swobodny dostęp do nich, a ponadto może prowadzić do ich deformacji.

Co w szafie?

W pełni funkcjonalna szafa powinna umożliwiać nam przechowywanie ubrań różnych rodzajów i gabarytów – od garniturów, koszul i sukienek, przez zwykłe, codzienne dżinsy, bluzy i t-shirty, skończywszy na bieliźnie i innych drobnych elementach ubioru. Powinna zatem być wyposażona w drążki, półki oraz szuflady. Ideałem jest szafa na tyle pojemna i tak wyposażona, byśmy mogli pomieścić w niej wszystkie rodzaje naszych ubrań – w tym buty – i nie potrzebowali żadnych innych mebli, pokroju komód i mniejszych szafek. Warto przy wyborze szafy zwrócić uwagę na jakość wykonania poszczególnych elementów – pamiętajmy między innymi, że zbyt długie półki mają tendencję do odkształcania pod wpływem zbyt ciężkich ubrań. Wartym uwagi gadżetem są pantografy, czyli opuszczane drążki na wieszaki, dzięki którym każdy z domowników będzie mógł dostać się do swoich ubrań.

Firma Bumeb ze Szczecina specjalizuje się w wytwarzaniu mebli na wymiar – w tym wnękowych szaf przesuwnych.

[avg] ([per]) [total] vote[s]