Drukarka to bardzo przydatne urządzenie. W warunkach domowych znajduje zastosowanie zawsze wtedy, kiedy trzeba wydrukować dokumenty, wypracowanie czy zgodę na wycieczkę dziecka itp. Dzięki tej sprytnej maszynie nie trzeba wszystkiego pisać ręcznie albo biec do najbliższego punktu ksero. Drukarka domowa powinna być przede wszystkim niewielka i łatwa w obsłudze. Jakie jeszcze musi mieć cechy?

Drukarka atramentowa czy laserowa?

Podstawowymi typami drukarek pod względem technologii druku są drukarki atramentowe i laserowe. W domach występują zazwyczaj drukarki atramentowe. Zaletą tej opcji jest łatwa obsługa urządzenia, z którym po szybkim przeszkoleniu poradzi sobie niemal każdy. Poza tym, jakość druku jest wysoka, a cena drukarki nie jest zbyt wygórowana. Niestety sprawa wygląda nieco inaczej, jeśli chodzi o koszty eksploatacji, bo tusze do urządzeń tego typu są stosunkowo drogie. Dodatkowo, ważne przy tego typu drukarce jest to, aby regularnie jej używać. Zapobiegnie to zasychaniu tuszu.

W biurach stosuje się najczęściej drukarki laserowe, ale znajdują one zastosowanie również w warunkach domowych. Ten rodzaj jest droższy niż drukarka atramentowa, ale za to niższe są koszty jego eksploatacji. Zaletą jest też szybkie tempo pracy i możliwość drukowania dużej ilości materiału. Dlatego właśnie to urządzenie tak dobrze sprawdza się w biurach.

Mówi się, że drukarki atramentowe nadają się głównie do drukowania zdjęć lub grafik, natomiast laserowe – do tekstu. Kolejnym kryterium jest to, czy chcesz mieć drukarkę czarno-białą czy kolorową. Weź pod uwagę to, że urządzenie laserowe drukujące w kolorze jest drogie zarówno przy zakupie, jak i przy późniejszej eksploatacji.

Czy warto kupić urządzenie wielofunkcyjne?

Wybór drukarki zależy od Twoich potrzeb. Jeśli używasz jej sporadycznie, nie wykonujesz kopii ani nie musisz skanować dokumentów, wystarczy Ci zapewne urządzenie wyłącznie z funkcją drukowania. Jednak bardziej rozbudowane maszyny znajdują zastosowanie nie tylko w biurach. Być może pracujesz w domu albo po prostu podejmujesz działania, które wymagają zastosowania wielofunkcyjnego urządzenia? Jeśli tak, możesz zdecydować się na drukarkę, która będzie umożliwiała również przeniesienie materiałów z kartek papieru do komputera za pomocą skanera, a także skopiowanie ich.

W sprzedaży urządzeń wielofunkcyjnych specjalizuje się np. firma Arso Serwis. Zastanów się dobrze przed zakupem drukarki. Jeśli zdecydujesz się na bardziej rozbudowany model, być może nie będzie to inwestycja należąca do najtańszych. Jeśli jednak często używasz drukarki i potrzebujesz wielofunkcyjnej maszyny, nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś zaopatrzył w nią swój gabinet.

[avg] ([per]) [total] vote[s]