Kominek w salonie, jadalni lub innym pomieszczeniu może być nie tylko dodatkowym źródłem ogrzewania, ale także niebanalną dekoracją. Ciekawy efekt można uzyskać dzięki kominkom dwustronnym. Na czym polega specyfika takiego rozwiązania? Jak działają kominki dwustronne, i w jakim przypadku warto je stosować? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziesz w kolejnych akapitach.

Co to jest kominek dwustronny?

Kominki dwustronne to inna nazwa kominków z szybą dwustronną. Posiadają one przeszklenie nazywane szybą vis a vis, dzięki któremu można obserwować nie tylko tlący się ogień, ale także tę część pomieszczenia, która znajduje za kominkiem.

Kominki dwustronne często instaluje się przy ścianie, w której ukryty jest przewód dymowy. Warto podkreślić, że głębokość kominka powinna odpowiadać grubości ściany. Alternatywnym rozwiązaniem jest kominek wolnostojący.

Ciekawym typem kominka dwustronnego jest kominek narożny, wyróżniający się dodatkowym przeszkleniem na ścianie bocznej – dodaje pracownik firmy Taniekominy.pl 

W kominkach dwustronnych często stosuje się wygodną szybę w typie gilotyny, która otwiera się zarówno do góry, jak i do boku. Alternatywą jest łatwiejsza w pielęgnacji szyba z kurtyną powietrza. Kominki wymagają odpowiednich wkładów, do produkcji których najczęściej wykorzystuje się wysokogatunkową stal lub żeliwo.

Znaczenie estetyczne i praktyczne kominków dwustronnych

Kominki dwustronne mają przede wszystkim znaczenie dekoracyjne. Dzięki nim wnętrza stają się bardziej estetyczne i zyskują oryginalny, elegancki charakter. Kominki pozwalają na harmonijne scalenie, a jednocześnie wyodrębnienie stref funkcjonalnych w konkretnej przestrzeni.

W jakich aranżacjach warto stosować kominki dwustronne?

Kominki dwustronne doskonale nadają się do mieszkań o dużej powierzchni. Wpisują się w klimat nowoczesnych aranżacji, opartych na tzw. otwartych przestrzeniach i minimalizmie, polegającym na ograniczaniu ilości mebli i dekoracji. Takie rozwiązanie doskonale sprawdzi się na przykład w salonie otwartym na kuchnię. Kominki dwustronne często montuje się również między sypialnią a łazienką.

Na co zwrócić uwagę przy planowaniu kominka?

Aby prawidłowo wybrać kominek, należy przede wszystkim określić, jakie funkcje powinien on pełnić. Rozwiązanie powinno być dopasowane pod względem estetycznym do całości wnętrza, w jakim zamierzasz je wykorzystać.

Warto zwrócić uwagę na takie elementy, jak:

  • rodzaj zabudowania (kominek ukryty w ścianie lub wolnostojący)
  • rozmiary kominka (przede wszystkim szerokość)
  • materiały, z jakich wykonana jest obudowa kominka
  • sposób otwierania drzwi

Decyzja o montażu kominka dwustronnego powinna być uwzględniona już na etapie tworzenia projektu budynku. Należy także mieć na uwadze, że – zgodnie z dyrektywą Ecodesign – kominek dwustronny nie może być wykorzystywany jako główne źródło ogrzewania w danym pomieszczeniu.

Rate this post