Roleta to bardzo praktyczna dekoracja okienna. Chroni nas przed ciekawskim spojrzeniem z zewnątrz, pozwala na zacienienie pomieszczenia, a w razie potrzeby umożliwia łatwe wpuszczenie światła. Współczesny rynek zasypany jest najróżniejszymi modelami. Jak w takiej różnorodności wybrać te właściwe?

Roleta dopasowana

Zanim wybierzemy się do sklepu po zakup rolet, zastanówmy się, czy chcemy, by rzucały się one w oczy, podkreślając okno, czy wprost przeciwnie. Decyzja ta powinna być uzależniona od stylizacji naszych wnętrz. Od ich aranżacji zależeć powinno to, czy zamontujemy w oknach rolety wielobarwne i wzorzyste czy jednak jednokolorowe, gładkie. Zapamiętajmy, że w eleganckich oraz w klasycznych pokojach, powinniśmy montować rolety, które będą dyskretnie przesłaniały okno. Wybierzmy zatem te, utrzymane w spokojnej, pastelowej, najlepiej jednorodnej kolorystyce. Unikajmy natomiast rzucających się w oczy wzorów i jaskrawych barw oraz błyszczących materiałów. Aby wprowadzić delikatne urozmaicenie, postawmy lepiej na materiał o nietypowej fakturze, np. zamsz lub żakard albo delikatne motywy roślinne, nadające wnętrzu jeszcze więcej stylu i klasy. W pomieszczeniach urządzonych na nowoczesną modłę możemy potraktować rolety jako element dekoracyjny. Specjalnie okna przesłońmy materiałami o intensywnej barwie, z geometrycznymi kształtami lub różnobarwnymi wzorami. W ten sposób podkreślimy jedynie współczesną stylizację naszego pokoju, czyniąc go ciekawszym i oryginalniejszym.  Okna pokoi dziecinnych udekorujmy natomiast kolorowymi roletami przedstawiającymi postaci czy sceny z bajek albo zamontujmy w nich fotorolety.

Właściwy dobór materiału

Materiał z którego wykonano rolety powinien być dopasowany do funkcji przez nie pełnionej. Pomimo podobieństw – zasłonięcie okna, zacienienie pomieszczenia, rola rolet będzie nieco inna w każdym z naszych domowych pomieszczeń. Pamiętajmy o tym i nie wybierajmy ich jedynie ze względu na wygląd czy kolor. Zwracajmy również uwagę na praktyczność rolet, która mówi nam, że najlepiej umieścić w:

  • kuchni rolety wykonane z materiału przypominającego welur (tkanina Flock) lub zrobione z bambusa i innych tkanin pochodzenia egzotycznego. Wielka zaletą tych pieszych jest odporność na promieniowanie UV, zabrudzenia oraz działanie wody czy pary wodnej, a także łatwość czyszczenia (możemy je wiele razy prać). Z kolei rolety wykonane z drugiego tworzywa są naturalną i zarazem niezwykle efektowną dekoracją okna, delikatnie przepuszczającą światło, nie pozwalając jednak na zbytnie nasłonecznienie pomieszczenia i dzięki temu tworząc w nim ciepła, domową atmosferę;
  • pokoju dziecka oraz sypialni – w miejscach odpoczynku i relaksu po całym dniu pracy lub nauki – rolety stworzone z tkanin zaciemniających. Będą one idealne do tych pomieszczeń, bowiem odbijając światło, nie wpuszczą do nich promieni słonecznych czy światła rzucanego przez uliczne lampy. Wybierając rolety zaciemniające, upewnijmy się jednak, czy rzeczywiście dają one obiecane w nazwie zaciemnienie. Jak? Sprawdźmy, czy są wyposażone w specjalną srebrną warstwę lub, czy zostały podgumowane.
  • pokoju dziennym rolety zrobione z tkanin transparentnych. Sprawdzą się one tam najlepiej, gdyż są prześwitujące. Blokując odpowiednią liczbę promieni słonecznych, nie powodują zatem całkowitego zaciemnienia, wskutek czego tworzy się we wnętrzu spokojna, przytulna, sprzyjająca rodzinnym spotkaniom atmosfera.

Rolety w oknach to zarówno dekoracyjne, jak i funkcjonalne rozwiązanie. Musimy jedynie dopasować je do roli pomieszczenia, w którym mają zostać zamocowane oraz do jego stylizacji. Gdy to zrobimy, będą niezwykle praktycznym ozdobnikiem stolarki okiennej.

Autor: Anna Jaroszewicz