Użytkownicy drukarek, chcąc regularnie, bez przeszkód korzystać z pełnych możliwości tych urządzeń, powinni regularnie inwestować w materiały eksploatacyjne. Podstawą są tonery – dobrej jakości materiały zapewniają wysoką jakość wydruku. Odpowiednio dobrane sprawią, że barwy zdjęć, ale i tekstu będą intensywne, odpowiednio nasycone oraz trwałe. Stąd też pytanie – jak często trzeba wymieniać tusz w drukarce?

Tusz w drukarce – kiedy należy wymienić na nowy?

Częstotliwość wymiany tuszu w drukarce jest uzależniona od modelu drukarki oraz producenta. Część urządzeń wykorzystuje duże jego ilości, część mniejsze. Określenie konkretnego czasu jego żywotności jest niemożliwe. – Warto jednak wiedzieć, że nowoczesne urządzenia laserowe mają możliwość zmniejszenia zużycia tonera do minimum, co pozwala zwiększyć oszczędność drukarki, a tym samym rzadziej inwestować w nowe modele. Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku modeli atramentowych – wyjaśnia ekspert z firmy HiCOPY z Gdańska.

Ceny tuszów do drukarek atramentowych są znacznie niższe niż tonerów do modeli laserowych. Niższa cena równa się jednak mniejszej wydajności – koszt wydrukowanej strony jest zatem znacznie wyższy. Dodatkowo w przypadku drukowania dużych grafik czy kolorowych tekstów wykorzystanie atramentu jest znacznie większe, co przekłada się na jego szybszą eksploatację.

Kiedy wymienić toner na nowy?

Większość drukarek, również atramentowych, ma wbudowaną funkcję, która w sytuacji kończenia się materiału eksploatacyjnego informuje użytkownika o fakcie. Warto jednak wiedzieć, że na każdym opakowaniu tuszu znajduje się informacja o szacowanej liczby stron, możliwych do wydrukowania przy jego wykorzystaniu. Na parametr ten dobrze jest zwrócić uwagę podczas wyboru urządzenia – część drukarek nie jest droga, jednak atrament do nich jest już nie tylko sporym wydatkiem. Ponadto niektóre urządzenia są mało wydajne.

Chcąc mieć pewność, że urządzenie w najpotrzebniejszym momencie będzie zdatne do użytku, warto mieć zapas materiałów eksploatacyjnych, ale też obserwować jakość wydruków. Jeśli są one mniej intensywne, a grafiki czy teksty nie są w całości zadrukowane to znak, że zawartość pojemników z tuszem znacząco uległa zmniejszeniu. Alarmującymi objawami mogą być też plamy i paski pojawiające się na dokumentach. W takich sytuacjach nawet gdy nie pojawia się komunikat o konieczności wymiany tuszu, warto tego dokonać.

Należy jednak pamiętać, by w urządzeniu stosować tylko produkty kompatybilne z daną marką i modelem. Idealnie, jeśli będą to oryginalne materiały – ich zamienniki mogą nie gwarantować uzyskania wysokiej jakości efektów, ale też spowodować większe zużycie tuszu.

Rate this post