Ciągle rosnące ceny energii elektrycznej, gazu i ciepła stały się powodem do poszukiwania oszczędności gdzie tylko się da. Jednym z możliwych rozwiązań jest program inteligentnych sieci energetycznych, którego wdrażanie przebiega jednak w naszym kraju powoli.

Czym są inteligentne liczniki

Inteligentne liczniki energii elektrycznej są systemami pomiarowymi umożliwiającymi przechowywanie, automatyczne zbieranie oraz transfer szczegółowych danych o zużyciu paliwa, energii elektrycznej lub gazu. Dzięki ich obecności można zrezygnować z manualnej potrzeby kontroli stanu liczników. Ponadto, umożliwiają regularny monitoring danych na temat stanu zużycia energii.

-Liczniki inteligentne dają możliwość obustronnej komunikacji między centralnym systemem a licznikiem. Mogą zbierać dane do raportowania na odległość, wykrywają przerwy w dostawie i informują o nich centrum dyspozytorskie, co przyspiesza proces usuwania awarii – tłumaczy nasz rozmówca reprezentujący internetową hurtownię elektroniczną KONTAKT-SKLEP.

W skład całego systemu do przesyłania danych na temat zużycia energii elektrycznej wchodzą liczniki, łącza komunikacyjne i systemy informatyczne. Wszystkie te rozwiązania funkcjonują pod wspólną nazwą AMI (Advanced Metering Infrastructure).

Zadania liczników

Liczniki inteligentne nazywane są licznikami zdalnego odczytu. Podobnie jak liczniki tradycyjne, mają one za zadanie mierzenie łącznej ilości energii elektrycznej jaka zużywana jest w danym gospodarstwie domowym. W skład tych pomiarów wchodzi energia pobierana przez lodówkę, pralkę, telewizor, ładowarki do telefonów i innych sprzętów, grzejniki, bojlery i wszystkie inne urządzenia zasilane prądem.

W odróżnieniu od zwykłych liczników, te inteligentne są niewidoczne. Ich działanie polega na przesyłaniu danych z licznika po instalacji kablowej do stacji średniego napięcia. Stamtąd wysyłane są do dystrybutora energii, co dzieje się w pewnych odstępach czasowych (nie krótszych niż 15 min). Wszystkie informacje są zaszyfrowane i przetwarzane zgodnie Ustawą o danych osobowych, a dostęp do danych jest bardzo ściśle ograniczony, dlatego przesyłanie ich w ten sposób jest bezpieczne.

Inteligentne liczniki energii elektrycznej pozwalają obniżyć koszty eksploatacyjne o od 6 do 10% w skali roku, dlatego wdrażanie tego systemu jest działaniem bardzo korzystnym.

 

[avg] ([per]) [total] vote[s]