Aby nadać swojej kuchni oryginalnego wyglądu, warto przemyśleć kwestie doboru odpowiednich elementów wykończeniowych do frontów szafek. Wśród tego typu części można wymienić szprosy, listwy, pilastry oraz oczywiście uchwyty. Czym wyróżniają się poszczególne elementy i jak dokonać wyboru?

Czym są pilastry i szprosy?

O ile listwy oraz uchwyty są raczej znane każdemu, o tyle pilastry i szprosy – niekoniecznie. Szprosy to nic innego jak szczeblina nakładana na szybę, która dzieli jej powierzchnię na małe kwatery. Wyróżnia się szprosy nakładane, umożliwiające łatwy demontaż, oraz szprosy konstrukcyjne i wiedeńskie, które przymocowane są do szyby na stałe i dają łudząco podobny rezultat, różnią się jednak między sobą sposobem montażu.

Natomiast pilastry to elementy dekoracyjne służące do obramowania szafek kuchennych. Na pilastrach można wyżłobić różne wzory, które przyciągają wzrok i dopełniają eleganckiego wyglądu kuchni. Tego typu elementy wykończeniowe do szafek oferowane są często przez producentów frontów kuchennych m.in. producenta frontów lakierowanych Frontwit z Twardogóry w województwie dolnośląskim. Firma ma w sprzedaży także takie elementy, jak listwy wieńczące.

Rodzaje frontów szafek kuchennych

Szafki mogą zostać wykonane z różnych materiałów, głównie jednak tworzone są z drewna lub płyt meblowych: wiórowych, pilśniowych i MDF. Fronty szafek wykonane m.in. z płyt MDF mogą zostać poddane procesowi lakierowania, dzięki czemu zyskują na walorach estetycznych, a także stają się prostsze w utrzymaniu czystości. Absolutnym hitem są fronty kuchenne lakierowane w 3D dla osób, których nie zadowala prostota ich kuchni. Frontowa powierzchnia szafek może przybierać trójwymiarowe, geometryczne formy. Popularność zyskują także fronty wykonane ze szkła lub metalu.

Styl frontów kuchennych a elementy wykończeniowe

W zależności od stylu, jaki panuje w kuchni, warto zdecydować się na różne rodzaje elementów wykończeniowych do szafek. Fronty mogą być utrzymane m.in. w stylu prowansalskim, skandynawskim, angielskim czy retro. Dwa pierwsze z wymienionych stylów będą wymagały stonowanych elementów wykończeniowych, które dopełniają całości i w żadnym wypadku nie zdominują nad resztą wystroju. Styl retro daje największe pole do popisu w tym zakresie. Eleganckie żłobienia i misterne zdobienia na elementach wykończeniowych pasują idealnie do mebli utrzymanych w tym stylu. Natomiast w stylu angielskim można pokusić się o zdecydowanie większą ilość szprosów i pilastrów, nadal jednak utrzymanych w duchu minimalistycznym.

Rate this post