Urządzenia, które w doskonały sposób chronią i osłaniają przeszklenia domów to rolety zewnętrzne. Zabezpieczają one budynek przed włamaniami oraz wandalizmem, a także osłaniają przed promieniami słonecznymi i działaniem czynników atmosferycznych, wiatrem, śniegiem i deszczem. Rolety zewnętrzne są także odpowiedzialne za oszczędności energii przy ogrzewaniu i schładzaniu wnętrz. Jakie są ich podstawowe elementy?

„Rolety zewnętrzne – wyjaśnia specjalista z firmy Bortex, która produkuje wyroby z tworzyw sztucznych – to praktyczne urządzenia, ułatwiające życie, podnoszące komfort mieszkania, a także zwiększające poczucie bezpieczeństwa. To także bardzo estetyczne elementy zewnętrzne, które nadają  budynkom nowoczesnego charakteru i elegancji. Z zewnętrznych żaluzji zazwyczaj korzysta się codziennie. Nawet najbardziej wytrzymałe i wysokiej jakości żaluzje co pewien czas wymagają przeglądu oraz naprawy. Wówczas konieczna jest wymiana niektórych elementów i mechanizmów rolet zewnętrznych”.

Przegląd elementów do rolet zewnętrznych

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów i modeli rolet zewnętrznych, które wymagają w zależności od charakterystyki i budowy różnych części zamiennych. Jednak kilka elementów jest uniwersalnych i wspólnych dla wszystkich rozwiązań. Poniżej wyliczone są najważniejsze elementy rolet zewnętrznych:

·      Zwijacze to podstawowe elementy wszystkich rolet zewnętrznych. Występują w dwóch wersjach. Wyróżnia się zwijacze zwykłe oraz korbowe. Praca rolet może być oparta o zwijacze na sznurek lub zwijacze na taśmę.

·      Zatyczki profili służą do zakończenia profilu w rolecie zewnętrznej i zapobiegają poruszaniu się listków pancerza. Do podstawowych rozwiązań należy zatyczka klasyczna oraz zatyczka pod rygle, która ma nawiercone otwory.

·      Obsadka do wałków roletowych umożliwia prawidłowe zamocowanie wału w boczku skrzynki z roletą. Najczęściej zintegrowana jest z łożyskiem, które odpowiada za prawidłowy obrót wału i sprawia, że roleta może działa płynnie przez długi czas.

·      Bufor płaski stosuje się w celu ograniczenia zwijania rolety i montuje w listwie dolnej.

·      Zaślepka bufora płaskiego służy do maskowania otworu bufora. Wykonuje się ją w tym samym kolorze co bufor.

·      Bufor okrągły stosuje się w celu ograniczenia zwijania rolety i montuje w listwie dolnej. Uzupełnieniem tego elementu jest zaślepka bufora okrągłego, wykonana w tym samym kolorze.

·      Zaślepki przystosowane do listew o różnych profilach i wymiarach.

·      Aretki, czyli zakończenia profili kratowych i bramowych.

Części do rolet – konieczna wysoka jakość i estetyka

Większość elementów do rolet zewnętrznych jest niewielkich rozmiarów. Mimo to ich rola jest bardzo ważna do sprawnego funkcjonowania całego urządzenia. Powinny być wykonane precyzyjnie z wysokie jakości materiałów. Najlepsi producenci akcesoriów z tworzyw sztucznych zapewniają o dużej wytrzymałości i odpornością swoich produktów. Muszą one stawić czoło niesprzyjającym warunkom atmosferycznym, takim jak wilgoć, promieniowanie UV oraz niskie i wysokie temperatury. Elementy do rolet zewnętrznych muszą również spełniać wymagania klientów pod względem estetycznym. Wysokiej jakości części do rolet zewnętrznych to niezastąpione produkty zwłaszcza dla firm zajmujących się produkcją rolet, a także serwisami, przeglądami oraz naprawami osłon okiennych.

Rate this post