Drzwi wejściowe pełnią szczególną funkcję. Są zarazem częścią elewacji budynku w przypadku domu albo korytarza czy klatki schodowej, jeśli chodzi o mieszkanie. Będą także elementem wystroju wnętrza, wpływając na to, jak wygląda wiatrołap lub przedpokój. Poza swoją funkcję dekoracyjną muszę chronić wnętrze przed intruzami, zapewniać prywatność i  być łatwe w użytkowaniu.

Na co zwrócić uwagę, jeśli chodzi o estetykę drzwi wejściowych?

Drzwi montowane w domu jednorodzinnym powinny być dopasowane pod względem swego wyglądu do stylistyki budynku oraz pozostałych elementów stolarki budowlanej. Ważna będzie zbieżność pod względem samego projektu, zastosowanych przeszkleń i okuć, ale także koloru czy rodzaju materiału, z jakiego będą wykonane. W domach utrzymanych w stylu klasycznym zwykle sprawdzą się modele wyposażone w ozdobne listwy bądź kasetony. Ładnie prezentować się będą również klasyczne przeszklenia. Jeśli architekt inspirował się raczej budownictwem nowoczesnym, lepszym rozwiązaniem mogą być drzwi zewnętrzne oszczędne w formie i jednolite kolorystycznie.

W przypadku mieszkań najważniejsze będzie dopasowanie wyglądu drzwi do wystroju wnętrza. Ze względu na mniejsze metraże i fakt, że drzwi są często widoczne z wielu pomieszczeń, ich estetyka powinna odpowiadać zastosowanym aranżacjom. Najważniejsze będzie dobre dostosowanie koloru do rodzaju wykończenia ścian i podłogi w przedpokoju, liczyć będzie się także rodzaj okuć oraz obecność dodatkowych ozdób.

Jakiem cechom użytkowym drzwi zewnętrznych warto przyjrzeć się bliżej?

W przypadku drzwi do domu jednorodzinnego najistotniejsze kwestie dotyczą bezpieczeństwa oraz ochrony przed warunkami zewnętrznymi. Drzwi muszą być trudne do sforsowania dla potencjalnego włamywacza, a jednocześnie łatwe do otwarcia przez korzystających z nich domowników. Liczyć się będzie to czy drzwi dobrze zniosą kontakt z deszczem, wilgocią i zmienną temperaturą. Bardzo istotna okaże się właściwa termoizolacja powstrzymująca ucieczkę ciepła. Warto sprawdzić także uszczelki, co zapobiegnie dostawaniu się do wnętrza wiatru i zanieczyszczeń.

W drzwiach do mieszkania równie istotny będzie poziom zabezpieczeń przed włamaniem. O wiele ważniejsza niż w przypadku domów okaże się jednak bardzo dobra izolacja akustyczna, która wytłumi dźwięki docierające z klatki schodowej, a jednocześnie pozwoli na zachowanie w sekrecie prywatnych rozmów. Szeroki wybór drzwi zewnętrznych do domów i mieszkań można znaleźć w firmie Saldri, specjalizującej się w sprzedaży okien, drzwi oraz akcesoriów uzupełniających.