O wystroju wnętrz napisano już bardzo wiele. To temat rzeka. Mimo to wciąż aktualny. Zmieniają się bowiem mody i trendy, pojawiają nowe technologie i rozwiązania, a projektanci wraz z producentami wciąż zaskakują nowymi możliwościami. Dotyczy to także takich elementów stolarki budowanej jak drzwi wewnętrzne. Warto więc przyjrzeć się, jak można je wykorzystać do aranżacji wnętrz.

Funkcjonalność drzwi wewnętrznych przede wszystkim

Drzwi wewnętrzne, w przeciwieństwie do drzwi wejściowych,  umieszczone są w ścianach pomiędzy pomieszczeniami. Oddzielają więc w mieszkaniach i domach poszczególne przestrzenie użytkowe. Muszą więc spełniać pewne, niekiedy określone normami warunki, między innym co do szerokości i wysokości oraz funkcjonalności. Dobre drzwi wewnętrzne wyposażone w solidne okucia (zawiasy, klamki i zamki) pracują cicho, precyzyjnie i bezawaryjnie przez wiele lata. Zapewniają wymaganą szczelność, również akustyczną, a w przypadku drzwi przeszklonych odpowiednią ilość światła. Drzwi do toalet i łazienek oraz kotłowni muszą być wyposażone w elementy umożliwiające cyrkulację powietrza takie jak, kratki, szczeliny, tuleje lub podcięcia wentylacyjne.

Różne konstrukcje, materiały i wykończenia

Skrzydła drzwiowe produkuje się w wielu technologiach i z różnych materiałów. Mogą to być drzwi całkowicie drewniane, z płyty MDF lub HDF okleinowane, bez przeszkleń lub z przeszkleniami, o różnym profilu krawędzi. Drzwi drewnie mogą być lakierowane lub malowane w dowolne kolory, z kolei skrzydła okleinowane pokryte laminatem o wysokiej odporności na zarysowanie i ścieranie, okleiną drewnopodobną lub drewnopochodną, np. fornirem. Jak przekonują specjaliści dystrybutora stolarki budowlanej Hanbud z Krakowa, tak duże możliwości technologiczne pozwalają na niemal nieograniczoną swobodę podczas projektowania i aranżacji mieszkań, domów i innych przestrzeni użytkowych.

Drzwi w przestrzeni architektonicznej

Drzwi wewnętrzne są jednym z ważniejszych elementów, na które zwracają uwagę dekoratorzy oraz osoby samodzielnie aranżujące mieszkania. Skrzydła drzwiowe poprzez swoje rozmiary i umiejscowienie w dużym stopniu wpływają na wygląd wnętrza. Muszą wiec być idealnie dopasowane do charakteru mieszkania pod każdym względem, tak aby nie tworzyły dysonansu stylistycznego. Mogą „zlewać się” ze ścianami lub tworzyć formę dekoracyjną na zasadzie kontrastu, być ozdobne i stylowe, lub surowe i minimalistyczne. Szeroki asortyment drzwi wewnętrznych, niemal nieograniczony wybór pod względem kształtów, faktur, kolorów i rodzajów okuć pozwala na dowolne i najbardziej szalone pomysły aranżacyjne.

[avg] ([per]) [total] vote[s]