Dotykowe ściemniacze światła już dawno przestały być kojarzone ze zbytkiem. Dziś stanowią jeden z najbardziej pożądanych elementów wyposażenia każdego energooszczędnego budynku.

Czym właściwie jest ściemniacz?

Ściemniacz światła to transformator, posiadający możliwość regulacji natężenia światła pomieszczeń od 0 do 100%. Regulacja odbywa się poprzez zmianę napięcia wejściowego oświetlenia. Niektóre modele ściemniaczy mogą być wykorzystywane także na inne sposoby, np. przy sterowaniu wentylatorami, żaluzjami czy ogrzewaniu. Czyni to z nich technologię uniwersalną – widywaną w domach, ale też biurach i obiektach przemysłowych.

Technologia budowy

Ściemniacze różnią się parametrami technicznymi.

Dobierając urządzenie powinniśmy wiedzieć, w którym miejscu i dlaczego chcemy je zainstalować. Dobór ściemniacza zależy m.in. od typu lampy, mocy oświetleniowej, obecności uziemienia oraz możliwości sterowania innymi elementami, jak żaluzje czy wentylacja. Ważne są też walory estetyczne oraz rodzaj sterowania – komentuje ekspert hurtowni elektrycznej El Żak z Warszawy.

Typy ściemniaczy

W sprzedaży znajdziemy ściemniacze o różnych rodzajach sterowania – zdalnego podczerwienią, z okablowaniem czy radiowego. Urządzenia mogą też stanowić część systemu budynku inteligentnego. Co ponadto? ,,Wśród ściemniaczy widujemy technologie schodowe i naścienne, z wtykiem typu Euro i regulacją na gałkę oraz ściemniacze-wyłączniki z tradycyjnymi panelami sterowania. Te ostatnie posiadają funkcję standardowego włączania i wyłączania światła, z opcją jego ściemniania” – objaśnia specjalista El Żak.

Korzyści z zastosowania ściemniaczy

Moda na energooszczędne rozwiązania uczyniła ze ściemniaczy urządzenia nad wyraz pożądane. Dzięki przyciemnieniu światła o 25%, pozwalają one zaoszczędzić aż 20% energii. Przekłada się to na niższe rachunki za prąd. Poza walorami ekonomicznymi, posiadanie ściemniaczy to gwarancja wygody użytkowania (możliwość sterowania z różnych miejsc) oraz codziennego komfortu przy pracy czy oglądaniu telewizji. Dobrze dobrane światło nie męczy oczu i nadaje nastrojowości pomieszczeniom, tworząc miłą atmosferę.

[avg] ([per]) [total] vote[s]