Dzwonek do drzwi, domofon i wideodomofon — wszystkie te wynalazki pełnią podobną funkcję, a jednak znacznie się od siebie różnią. Domofony są zdecydowanie lepiej zabezpieczają posiadłość, ponieważ minimalizują ryzyko wtargnięcia osoby niepożądanej do bloku lub na teren domku jednorodzinnego. Różnicą między dwoma rodzajami domofonów jest ich funkcjonalność. Który będzie lepszym wyborem?

Tradycyjny domofon czy nowoczesny wideodomofon?                                        

Klasyczne interkomy nadal są powszechnie używane, jednak coraz częściej zastępowane są nowoczesnymi wideodomofonami. Najczęściej można je spotkać w nowo wybudowanych blokach, domach jednorodzinnych lub firmach. Chociaż mogłoby się wydawać, że wideo domofon to jedynie ulepszony interkom z kamerą, w praktyce jest to o wiele bardziej rozbudowane urządzenie. Wideodomofon dzięki swoim funkcjom, jest o wiele wygodniejszy do używania i zapewnia więcej bezpieczeństwa domownikom. Transmisja dźwięku jest w nim dwukierunkowa, natomiast obraz widzi jedynie osoba przebywająca w środku. Jest to podstawowa opcja, dostępna w każdym wideo domofonie, a już wygrywa z tradycyjnym interkomem.

Zalety wideodomofonu

Wideodomofon to wygoda, szybkość i bezpieczeństwo. W tradycyjnych domofonach, gdy ktoś zadzwonił, domownik musiał podnosić słuchawkę, aby zapytać, kto chce wejść. Przy  wideodomofonie wystarczy spojrzeć na ekran, aby ocenić, czy ogrodzenie chce przekroczyć członek rodziny, czy np. roznosiciel ulotek. Takie rozwiązanie jest szczególnie przydatne, jeśli wśród domowników są dzieci i chcemy je nauczyć, by nie otwierały obcym. Wideodomofon to również ułatwienie dla członków rodziny, którzy chcą wejść na teren posiadłości. Przy wielu z tego typu urządzeń wystarczy przyłożyć palec do czytnika lub zostać rozpoznanym przez kamerę, a nie przetrzepywać kieszenie w poszukiwaniu klucza. Ekspert z firmy „Bramex” dodaje:

„Ogromną zaletą wideodomofonów jest stała kontrola wejścia na teren domu lub bloku bez wyglądania przez okno. Jeśli podejrzewamy, że dookoła posiadłości kręci się intruz, warto włączyć kamerę, która zapisze obraz na wypadek nieszczęśliwego zdarzenia, a w przypadku niebezpieczeństwa możemy szybciej wezwać pomoc. Warto również wspomnieć o tym, że wideodomofony nie są drogie. Za niską cenę możemy zapewnić sobie więcej wygody i bezpieczeństwa”.

Czy wideodomofon ma jakieś ograniczenia?

Chociaż szereg zalet i funkcjonalności może przekonać do natychmiastowego zakupu wideodomofonu, ma on pewne ograniczenia, które warto mieć na uwadze. Pierwszym z nich jest wielkość budynku. Niestety, domofon z kamerą nie może być zamontowany na posiadłości, w której wejście jest oddalone od unifonu o więcej niż 100 m. Dzieje się tak, ponieważ większość tych urządzeń nie przesyła obrazu na tak dużą odległość. W przypadku bloku, w którym jest dużo mieszkań, również nie zamontujemy wideofonu, ze względu na zbyt dużą liczbę stacji końcowych. Warto pamiętać, że w tych przypadkach sprawdzą się zwykłe domofony. Mają mniej funkcji, ale nadal ochronią nas i nasz dobytek przed włamywaczami, a w końcu to bezpieczeństwo jest najważniejsze.

Rate this post