Drewno już od tysiącleci wykorzystywane jest w produkcji wszelkiego rodzaju mebli. Choć pod drodze opracowano metody wykorzystywania wielu innych materiałów, takich jak szkło, metal czy w końcu tworzywa sztuczne, to wciąż większość z nas ceni sobie właśnie drewno. Szczególnie atrakcyjne, zarówno pod względem wizualnym jak i użytkowym jest drewno lite. W poniższym tekście znajdziemy kilka powodów, dla których warto wyposażyć nasze wnętrza w wykonane z niego meble.

Co oznacza, że drewno jest lite?

Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, duża część otaczających nas mebli „drewnianych” nie jest wykonywana z drewna, lecz jedynie z materiałów drewnopochodnych. Zazwyczaj rdzeń materiałów wykorzystanych w ich produkcji wykonana jest z płyt wiórowych, które następnie pokryto fornirem, czyli cieniutką warstwą drewna w celu nadania jej powierzchni naturalnych właściwości oraz charakterystycznego wyglądu.

Niegdyś techniki pozyskiwania płyt wiórowych były niedostępne – wyjaśnia przedstawiciel firmy Meble Sosnowe Star zaś fornir, choć znany już w starożytnym Egipcie, wykorzystywany był przede wszystkim do zdobienia eleganckich, bardzo drogich mebli. Dlatego meble wykonywano z elementów drewnianych o zwartej, jednolitej konstrukcji, czyli właśnie litych.

Zalety mebli z drewna litego

Drewno lite posiada wiele właściwości czyniących z niego atrakcyjną alternatywę dla powszechnie stosowanych w meblarstwie tworzyw.

  • Wysoka trwałość – meble wykonane z litego drewna charakteryzują się bardzo wysoką wytrzymałością zarówno na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne, jak również czynniki zewnętrzne. Mogą z powodzeniem przetrwać w warunkach domowych przez długie lata, nie zdradzając nawet najmniejszych śladów zużycia. Ta cecha mebli z drewna litego sprawia, że przez długi czas zachowują one swoją wartość, dlatego możemy je odsprzedać nawet po wielu latach bez zbytnich strat.
  • Unikalna estetyka – jak zostało powiedziane wyżej, drewno lite nie jest pokrywane żadnymi zewnętrznymi warstwami forniru czy laminatu, każdy element posiada unikatowy wzór. Kolor drewna jest naturalny i uzależniony od gatunku drzewa, z które zostało ono pozyskane, np. meble sosnowe będą miały barwę jasnej żółci. Oczywiście, wybór drewna jest znacznie szerszy i obejmuje zarówno gatunki rodzime, jak i egzotyczne – te drugie są zazwyczaj znacznie bardziej wytrzymałe, ale jednocześnie droższe. Lite drewno doskonale wpisywać będzie się w nowoczesną estetykę, stawiającą na naturalne surowce i prostotę form.
[avg] ([per]) [total] vote[s]