Kominek to wymarzony element wyposażenia domów i mieszkań, niestety z różnych przyczyn marzenie to nie zawsze można zrealizować. Na przeszkodzie stoi np. skomplikowany montaż czy czasochłonna obsługa. Na szczęście istnieje znakomita alternatywa dla tradycyjnych kominków, czyli kominek elektryczny, który jest wygodnym i uniwersalnym rozwiązaniem do każdego wnętrza.

Zalety kominków elektrycznych

Kominki elektryczne – jak sama nazwa wskazuje – zasilane są energią elektryczną. Nie wymagają więc paliwa, a sam obraz płomieni to po prostu specjalnie zaprojektowane wiązki światła, które wraz z elementami imitującymi żarzące się polana tworzą naturalny efekt. Jakie są zalety tego typu kominków?

  • Uniwersalność – ponieważ kominek elektryczny nie spala paliwa i nie emituje dymu, nie wymaga również przewodu wentylacyjnego, a także dostarczania i magazynowania opału. Może być więc zainstalowany wszędzie tam, gdzie dostępne jest gniazdko elektryczne.
  • Bezpieczeństwo – brak żywego ognia w kominku elektrycznym eliminuje zagrożenie pożarowe i zapobiega poparzeniom.
  • Energooszczędność – wbrew pozorom kominki elektryczne charakteryzują się wysoką energooszczędnością. Eksploatacja tego urządzenia kosztuje mniej niż w przypadku tradycyjnych rozwiązań – pobór prądu jest niewielki, a w dodatku nie trzeba kupować opału. Ponadto brak emisji spalin sprawia, że jest to technologia ekologiczna i przyjazna zdrowiu.
  • Wygoda – kominki elektryczne to wygodne rozwiązanie na miarę XXI wieku. Oferuje tak nowoczesne i wygodne opcje, jak np. sterowanie pilotem, regulowanie temperatury czy nawet oczyszczanie powietrza.
  • Estetyka – kominki elektryczne są cenione ze względu na swoje walory estetyczne. Doskonale pasują zarówno do nowoczesnych, jak i klasycznych wnętrz, a do tego dostępne są w różnych wersjach, m. in. do zabudowy, wolnostojących, narożnych czy naściennych.

Dla kogo kominek elektryczny?

W jakiej sytuacji warto postawić na kominek elektryczny i dlaczego?

Na to pytanie odpowiada specjalista z firmy Kominki Wiliński w Gdańsku: Ze względu na swój uniwersalny charakter i prostotę montażu, kominki elektryczne to dobre rozwiązanie wszędzie tam, gdzie nie można zainstalować tradycyjnego kominka. Taka sytuacja może wynikać np. z braku odpowiednich przewodów kominowych czy wentylacyjnych lub z obostrzeń nakładanych przed administrację budynków. Brak miejsca na przechowywanie paliwa i budowę tradycyjnego kominka to również dobry powód, by zainteresować się technologią elektryczną. Jest to również polecane rozwiązanie dla osób poszukujących bardziej ekologicznych, nowoczesnych i wygodnych rozwiązań, a także ceniących sobie bezpieczeństwo, a więc np. rodzin z małymi dziećmi. To idealne rozwiązanie zarówno do małego mieszkania w bloku, jak i domu rodzinnego.