Piec z podajnikiem na ekogroszek pozwala na obniżenie kosztów ogrzewania domu. Wynika to z faktu małego zapotrzebowania na surowiec i efektywnego spalania. Korzystanie z kotła na ekogroszek jest w pełni zautomatyzowane, co znacznie podnosi komfort użytkowania. Piece z podajnikiem wystarczy nadzorować raz na kilka lub kilkanaście dni, ponieważ optymalne spalanie skutkuje niewielką ilością popiołu.

Jak działają piece retortowe?

Technologia zastosowana w piecach retortowych pozwala na efektywne spalanie surowca. Materiał jest dozowany do paleniska w odpowiednio dobranych proporcjach od dołu, w efekcie czego po spalaniu pozostaje niewiele popiołu. Dobrej jakości ekogroszek pozwala na ograniczenie emisji spalin, takich jak tlenek węgla i azotu oraz dwutlenku siarki.

Specjaliści z firmy Kotło-Bud Osiek wskazują na kluczową cechę pieców retortowych na ekogroszek, jaką jest ich pełne zautomatyzowanie. Zarówno ilość potrzebnego paliwa, jak i obsługa pomp obiegowych obsługiwana jest przez sterowniki reagujące na temperaturę. Oznacza to, że piec uruchamia się w momencie osiągnięcia określonych parametrów ciepła.

Co to jest ekogroszek?

Ekogroszek produkowany jest z węgla kamiennego, który jest kruszony i przesiewany. Dzięki płukaniu z węgla usuwane są niepalne substancje i obniżana jest spiekalność, która wpływa na wydajność paliwa grzewczego i osiąganie wysokich parametrów energetycznych. Wielkość ziaren ekogroszku oscyluje w granicach 5-25 mm, co pozwala na jego zastosowanie w piecach z podajnikiem bez ryzyka powstania zatoru. Zaletą ekogroszku jest wysoka kaloryczność i mała ilość popiołów, co przekłada się na efektywność i czystość spalania.

Zalety kotłów na ekogroszek

Kotły z podajnikiem na ekogorszek spełniają wymagania dyrektywy ecodesign, która zakłada konieczność stosowania pieców charakteryzujących się wysoką wydajnością przy jednocześnie niskiej emisji spalin. Dyrektywa dokładnie określa maksymalne normy spalin produkowanych przez kotły, a dla pieca na ekogroszek będzie to poziom 40 mg dla cząstek stałych, 20 mg dla organicznych związków gazowych, 500 mg dla tlenku węgla i 350 mg dla tlenków azotu.

Kotły 5 klasy na ekogorszek pozwalają na wdrożenie ekologicznych rozwiązań oraz obniżenie kosztów ogrzewania domu. Niewielkie zapotrzebowanie na surowiec rekompensuje wysoką cenę wyjściową za piec, powodując szybki zwrot inwestycji. Wysoko zautomatyzowany proces spalania podnosi komfort użytkowania i ogranicza wizyty w kotłowni do minimum.

Rate this post