Dywany cieszą się dużą popularnością i znajdują miejsce w wielu domach czy mieszkaniach. Obecnie wybór na rynku jest tak duży, że ten element wystroju można dopasować niemal do każdego pomieszczenia. Dywany występują w wielu kolorach i wzorach, mają też różne tekstury. Dlaczego tak chętnie umieszcza się je w pokojach? Jakie są ich zalety, które zachęcają do zakupu?

Komfort pod stopami

Większość dywanów wykonuje się z miękkich materiałów, dzięki czemu chodzenie po nich jest bardzo przyjemne. O wiele łatwiej wstać rano z łóżka, kiedy staje się na ciepłej podłodze, zamiast na zimnych i nieprzyjaznych płytkach.

Prawdziwy komfort dla stóp mogą zapewnić jedynie najwyższej jakości dywany oraz wykładziny. Stąpanie po miękkiej powierzchni odpręża i pozwala stopom odpoczywać po całodziennej gonitwie – dodaje pracownik salonu meblowego PH Terminex.

A zatem, dywany są po prostu przyjemne w użytkowaniu. Warto też dodać, że podłoga pokryta puszystym dywanem jest idealnym miejscem zabaw dla małego dziecka. Chroni je przed zimnem, a podczas upadku amortyzuje uderzenia.

Ochrona domowników i podłogi

Czasem podłogi są śliskie. Niektóre do tego stopnia, że staje się to aż niebezpieczne dla użytkowników domu lub mieszkania. W takich sytuacjach świetnie sprawdzą się dywan albo wykładzina. Ich dodatkową zaletą jest to, że chronią podłogi, na przykład przed zarysowaniem. Poza tym, mają funkcję wyciszającą – kroków nie będzie słychać tak głośno, jak w przypadku zwykłej podłogi.

Estetyka też ma znaczenie

Poza wymienionymi praktycznymi zaletami, dywany mają również funkcję estetyczną. Mnogość opcji pozwala dopasować je do wystroju salonu czy sypialni, ale także kuchni, łazienki, a nawet tarasu. Można kłaść je nawet na schodach. Dzięki dywanom, pomieszczenia stają się bardziej przytulne. Warto stosować je tam, gdzie przestrzeń wydaje się być zbyt duża i pusta. Różnorodność kolorystyczna oraz duży wybór wzorów, kształtów i rozmiarów sprawia, że w wielu przypadkach dywan można wstawić do pokoju bez względu na styl aranżacji. Kluczem jest dopasowanie go do podłogi, ścian i elementów wyposażenia.

O czym należy pamiętać?

Niestety nie ma rozwiązań idealnych, dlatego wybór dywanu również może się wiązać z niedogodnościami. Dotyczy to szczególnie alergików. Dywany łatwo zbierają kurz, dlatego dla osób uczulonych lepsze będą modele jedwabne lub syntetyczne. Bardzo ważne jest też oczywiście dbanie o czystość. Żeby czerpać jak najwięcej korzyści z dywanu, warto wybrać produkt dobrej jakości z profesjonalnego salonu. W takich miejscach wybór jest też z reguły duży, co niewątpliwie stanowi zaletę. Dobrym pomysłem może być zaopatrzanie się w salonie, który śledzi aktualne trendy. Dzięki temu można kupić dywan w nowoczesnym stylu.

Rate this post