Parapety wewnętrzne to jeden z ostatnich elementów branych pod uwagę podczas wykańczania wnętrz i wiele osób, dokonując wyboru, kieruje się jedynie ich wyglądem oraz ceną. Tymczasem pełnią one nie tylko rolę ostatniego, stylistycznego sznytu, ale także pełnią kilka bardzo istotnych funkcji. W tym artykule podpowiadamy, dlaczego parapety to ważny element wykończenia wnętrz.

Parapety wewnętrzne a wykończenie otworów okiennych

Parapet, służący do wykończenia otworu okiennego, to element, od którego zależy prezentacja okna, dlatego tak wiele osób traktuje ich wygląd priorytetowo. O ile w przypadku parapetów zewnętrznych pierwsze skrzypce gra ich wytrzymałość oraz odporność na czynniki zewnętrzne, o tyle parapety wewnętrzne zostały sprowadzone do roli dekoracji wnętrza. Nic w tym dziwnego – jeszcze nie tak dawno parapety zasłaniano firanami, ponieważ ich wygląd nie był estetyczny. Jednak dziś producenci parapetów wewnętrznych oferują parapety wykonane nie tylko z trwałych, ale i estetycznych materiałów.

Na rynku dostępne są parapety wewnętrzne wykonane m.in. z płyt MDF, akrylu, drewna, płytek ceramicznych, marmuru, granitu czy trawertynu. W zależności od materiału, z jakiego zostały wykonane, różnią się one wyglądem, trwałością, właściwościami oraz ceną. Wybór kolorów i wzorów parapetów wewnętrznych jest tak ogromny, że bez trudu można je dopasować do stylu, w jakim zostało urządzone wnętrze. Obecnie szczególną popularnością cieszą się parapety wykonane z konglomeratu marmurowego – powstają poprzez połączenie wyselekcjonowanych odłamków naturalnego kamienia i pasują zarówno do okien PCV, jak i okien drewnianych, tworząc z nimi spójną kompozycję – zauważa nasz rozmówca z firmy Oknoland Sp. z o.o.

Praktyczne funkcje parapetów wewnętrznych

Owszem, wygląd parapetów jest ważny, jednak nie można zapominać, jak ważne zadania mają parapety wewnętrzne. Przede wszystkim zabezpieczają wnękę okienną przed uszkodzeniami, a ściany skutecznie chronią przed zawilgoceniem. Grzejniki we wnętrzach najczęściej montuje się pod oknami, a parapety nadają ciepłemu powietrzu odpowiedniej cyrkulacji i kierują je w stronę pomieszczeń. Dzięki temu łatwiej jest utrzymać we wnętrzu optymalną temperaturę i uniknąć wysokich kosztów ogrzewania, wynikających z ochładzania nagrzanego powietrza przez okna.

Parapety wewnętrzne stanowią także swego rodzaju barierę przed kurzem. Na grzejnikach gromadzi się kurz, który dzięki parapetom nie unosi się i nie rozprzestrzenia po całym pomieszczeniu, więc łatwiej jest utrzymać w nim czystość. Ponadto parapety wewnętrzne to doskonałe miejsce na piękną ekspozycję – możemy na nich dowolnie ustawiać kwiaty, szkło, zdjęcia oprawione w ramki lub jakiekolwiek inne drobne elementy dekoracyjne, widoczne także na zewnątrz domu. Oczywiście, aby parapety wewnętrzne mogły nam to wszystko zagwarantować, niezbędny jest profesjonalny montaż oraz wysunięcie parapetów przynajmniej na kilka centymetrów do przodu.

Rate this post