Z pozoru wydawać by się mogło, że samodzielne zamontowanie instalacji klimatyzacyjnej pozwoli sporo zaoszczędzić. Bez specjalistycznych narzędzi, fachowej wiedzy i doświadczenia łatwo jednak doprowadzić do powstania szkód, których naprawa słono kosztuje. W efekcie może okazać się więc, że ostatecznie dopłacamy jeszcze, zamiast oszczędzić. Nie jest to też jedyny powód, dla którego należy zlecać instalowanie klimatyzacji profesjonalistom.

Kluczowym dla jej sprawnego działania elementem jest czynnik chłodzący, który krąży pomiędzy jednostką zewnętrzną i wewnętrzną całego układu. Należy on do grupy tzw. substancji kontrolowanych, z którymi obchodzenie się jest regulowane przez prawo.

– Aby móc dokonywać montażu lub napraw instalacji chłodniczych, należy przejść odpowiednie szkolenie, co poświadcza stosowny certyfikat – mówi przedstawiciel hurtowni wentylacyjnej Centrowent.

Poważne konsekwencje

Osoby, które takie szkolenie ukończyły, nie tylko potrafią ocenić, ile czynnika chłodzącego należy w danym systemie zastosować, ale też umiejętnie wprowadzą go do instalacji, sprawdzą panujące w niej ciśnienie oraz dokonają kontroli jej szczelności. Przenikanie szkodliwych dla środowiska substancji znajdujących się w układzie chłodniczym grozi nałożeniem wysokiej grzywny. Jeśli zainstalujemy taki układ na własną rękę, będziemy musieli wziąć za to całkowitą odpowiedzialność. Sami poniesiemy też koszty ewentualnych napraw w momencie, w którym nie będzie działał jakikolwiek inny element systemu klimatyzacji, a w dodatku utracimy gwarancję producenta na sprzęt chłodzący.

Brak narzędzi i doświadczenia

Ryzyko wystąpienia usterek znacząco rośnie, jeżeli nie dysponujemy odpowiednimi narzędziami – trzeba zaś pamiętać, że raczej nie znajdziemy ich w standardowym wyposażeniu nawet najbardziej zapalonego majsterkowicza. Klasyczna wiertarka nie poradzi sobie z przebiciem się przez zewnętrzną ścianę budynku i stworzeniem w tym miejscu otworu o średnicy 5-6 cm. A takim tunelem właśnie należy przeprowadzić istotną dla funkcjonowania całego systemu klimatyzacji wiązkę specjalnych przewodów.

Przed wpuszczeniem do nich czynnika chłodzącego należy wytworzyć w układzie próżnię. Służy do tego dość drogie urządzenie, jakim jest pompa próżniowa. Niezastosowanie podkładek amortyzacyjnych może z kolei skutkować przenoszeniem drgań z klimatyzatora na budynek. Brak odpowiedniego sprzętu i doświadczenia najprawdopodobniej doprowadzi też do załamania miedzianych rur, którymi czynnik chłodniczy nie będzie mógł swobodnie przepływać, czy nieprawidłowego wykonania połączeń między jednostkami układu – a więc i jego nieszczelności.

Specjalistyczna wiedza

Fachowa ekipa, której powinniśmy zatem zlecić zainstalowanie systemu klimatyzacji, będzie dysponować nie tylko specjalistycznymi narzędziami, ale też wiedzą pozwalającą m.in. we właściwy sposób (tj. zgodnie z działaniem sił grawitacyjnych) poprowadzić instalację skroplinową i podłączyć ją do kanalizacji (co zapobiegnie wydostawaniu się przez klimatyzator nieprzyjemnych zapachów). Profesjonaliści dobiorą też odpowiednią długość i wysokość instalacji do konkretnego urządzenia chłodzącego. Najlepiej byłoby również powierzyć im dobór tego urządzenia do pomieszczenia, które ma być chłodzone. Trzeba tu wziąć bowiem pod uwagę nie tylko kubaturę tego ostatniego, ale też czynniki takie jak znajdujące się w środku sprzęty czy liczba przebywających w nim zwykle osób, zastosowane sztuczne oświetlenie etc.

Montaż systemu klimatyzacji jest czymś zupełnie innym niż np. położenie kafelków w łazience. Jeśli w tym drugim przypadku zdecydujemy się zaoszczędzić na zatrudnieniu fachowca, w najgorszym razie będziemy mieć mniej lub bardziej brzydką łazienkę. Jeśli chodzi o klimatyzację, istnieją tylko dwie opcje: albo jest dobrze, albo jest bardzo źle. Dlatego też nie ma się co zastanawiać nad zleceniem jej zainstalowania profesjonalistom. Zwłaszcza że przebiegnie ono też pewnie dużo, dużo szybciej…