Krzesło to chyba najbardziej funkcjonalny mebel i najczęściej spotykany w wielu miejscach. Wybór odpowiednich krzeseł nigdy nie jest prosty, zważywszy na różnorodność modeli dostępnych w sklepach. Kupując tego typu meble, zawsze ma się jakieś oczekiwania, a bardzo często też konkretne środki finansowe. Na jakie detale warto zwrócić uwagę, wybierając drewniane krzesła do poszczególnych rodzajów pomieszczeń?

Wymiary krzeseł

Krzesła najczęściej spotyka się w sąsiedztwie stołu lub biurka. Dlatego zwykle stoją one w jadalni, kuchni czy gabinecie. Nie jest to regułą, bo taki mebel można również postawić w sypialni przy toaletce. Wybierając krzesła, zazwyczaj wiadomo, do jakiego rodzaju wnętrza muszą pasować. W przypadku jadalni warto znać wymiary stołu. Siedziska krzeseł powinny swobodnie wsuwać się pod blat. Czasem nie jest to możliwe z powodu zbyt wysoko umieszczonych podłokietników. Może się zdarzyć, że krzeseł nie da się ustawić w parach po obu stronach stołu, bo przeszkadzają w tym jego nogi. Dlatego przed zakupem warto zastanowić się, jak meble będą z nim współgrały.

Jeżeli chodzi o szerokość samego krzesła, to szacuje się, że absolutnym minimum są 42 centymetry szerokości. Uznani producenci mebli, tacy jak firma STOLMOS, projektują i wytwarzają szersze produkty tego typu. Nie wyglądają one ani źle, ani też masywnie. Przeciwnie – mogą się nawet odznaczać lepszym komfortem użytkowania.

Materiały, konstrukcja i wykończenie

Konstrukcja krzesła powinna być solidna, stabilna i wytrzymała. Jest to tym bardziej ważne, że mebel ten musi czasem znosić spore obciążenie. Dlatego istotny jest rodzaj drewna, z jakiego krzesło zostało wykonane. Niektóre z nich posiadają dodatkową tapicerkę zarówno na siedzisku, jak i na oparciu. Niewątpliwie bardzo podnosi to komfort użytkowania, jednak wybierając takie krzesło, warto upewnić się, że tkanina tapicerki jest wystarczająco dobrej jakości i będzie łatwa w czyszczeniu

Krzesło powinno być dobrze wyprofilowane z uwzględnieniem naturalnej budowy ciała człowieka. Oparcie lekko odchylone od siedziska ma tworzyć z nim kąt rozwarty, większy niż 90 stopni. Tylko wtedy przy opieraniu może ono odciążyć kręgosłup i dać mu tym samym ulgę.

Dopasowanie krzeseł do aranżacji

Wybierając krzesła do konkretnej aranżacji, warto mieć już ogólną wizję całego wnętrza. Jeżeli, przykładowo, jadalnia urządzona jest w stylu minimalistycznym, to należy unikać ozdobnych detali i wzorzystych tkanin. Sprawdzi się prostota i stonowane kolory.

Całkiem inna sytuacja ma miejsce, gdy wybierane są meble w stylu tradycyjnym. Wówczas można postawić na dodatkowe elementy ozdobne, złocenia czy pikowane, wzorzyste obicia.

Rate this post