Szczęśliwi czasu nie liczą, ale niejednokrotnie piękny zegar w naszym domu może nas prawdziwie uszczęśliwić. Nikt z nas nie może obyć się bez zegarka, jest nam niezbędny. Czemu zatem nie zamienić byle jakiego, nudnego zegara na charakterystyczny i okazały gadżet, który przyozdobi nasz pokój, odda nasze usposobienie i umili czas?

Przeznaczenie zegara

Jeśli decydujemy się na oryginalny i rzucający się w oczy zegar, dostosujmy się do kilku podstawowych zaleceń. O ile mały elektroniczny zegarek wpasuje się w każde wnętrze – będzie pasował zarówno na komodzie, telewizorze, jak i na ścianie czy półce ściennej – wielki i bardzo ozdobny zegar musimy dopasować do konkretnego pomieszczenia. Taki zegar może pełnić wyjątkową funkcję – zastępować obraz ścienny albo stojącą figurę, jest samodzielną i jednocześnie funkcjonalną ozdobą, a także pomysłem na zagospodarowanie ściany albo wolnego miejsca na meblach. Nada pomieszczeniu zamierzonego wyrazu. Jakim zamiarem zatem będziemy się kierować?

Zgodnie z ikonami kultury popularnej

Osoby, które są fanami popkultury i lubią awangardowe przestrzenie wybiorą zegar ścienny z nadrukiem albo wytłoczeniem na jednolitej tarczy, zegar ścienny cały w określonej formie albo stojący zegar przedstawiający dany motyw. Tak więc na ścianę proponujemy zawiesić zegar z postacią z kreskówki, sceną filmową lub, w autorskim wykonaniu, ze zdjęciem ulubionego zespołu muzycznego. Wariant zegara stojącego może przedstawiać figurę, np. Charliego Chaplina.

Im mniej, tym lepiej

Osoby, które są zwolennikami minimalizmu, zdecydują się na prosty zegar o różnorodnych kształtach, w którym na pierwszym planie będą wskazówki zegarowe. Tarcza pozostanie jedynie tłem, często może nawet nie być jej wcale – wówczas ściana okaże się wystarczającym tłem dla wielkich wskazówek.

Grunt to indywidualizm

Entuzjaści oryginalnych stylów w wyposażeniu wnętrz mogą dowolnie przebierać w bogatej ofercie zegarów. Tęskniący za starociami i urządzający swoje pokoje w przytulnym klimacie postawią w kącie odnowiony duży zegar z kukułką. Fani gier powieszą na ścianie zegar, którego tarcza przypomina tarczę do rzutek. Kochający muzykę – zegar w kształcie płyty winylowej albo całego gramofonu. Zwolennicy vintage postawią na szafce zegar wmontowany w koło rowerowe, a miłośnicy miejskiego stylu życia – zegar w kształcie latarni.

Zegary z duchem czasu

W podążaniu za nowoczesnością meblujemy nasze salony, umieszczając na gołej i jednolitej ścianie zegary wielkości całej ściany. Zwykle są to zegary bez tarczy lub przybierające różnorodne formy: w kształcie filiżanki albo kleksa, w formie klocków porozrzucanych na ścianie, zawierające napisy (np. motta życiowe) na tarczy, w kształcie mapy geograficznej całego świata z zanotowanym czasem na wszystkich kontynentach lub zegar podzielony na fragmenty, które wycięte z tarczy zostają zawieszone na ścianie nieopodal zegara.

Zegary tworzą kompozycję z naszymi ścianami, stylem wnętrza, kolorystyką i charakterem.

[avg] ([per]) [total] vote[s]