Kiedy aranżujemy nasze mieszkalne wnętrza, często stawiamy na harmonijne elementy, takie jak pasujące do siebie podłogi, ściany czy meble. Urządzając każdy pokój staramy się nadawać mu swój indywidualny charakter. Chcemy również wyrazić tym siebie, dlatego warto jest przykładać dużą uwagę do nawet najmniejszych elementów. Jednymi z nich są dekoracje okienne. Na jakie akcesoria i dodatki warto postawić? Podpowiadamy.

Jak dobrać wystrój okien?

Dekoracja okien może nadać ostateczny szlif całej aranżacji. Określone dodatki potrafią także diametralnie odmienić styl wnętrza, a nawet optycznie go powiększyć lub pomniejszyć. Niektóre z nich zapewniają funkcję rozjaśniającą daną przestrzeń. Niewielkie wnętrza można zwiększyć za pomocą takich elementów, jak jasne firany na szelkach czy zwiewne zasłony. Świetnie sprawdzą się także proste rolety firanowe. Taki typ dekoracji nie wystaje poza obszar okiennicy, co sprawia, że wydaje się, że miejsca jest zdecydowanie więcej. Co więcej, mogą one służyć jako zasłony, jeżeli zdecydujemy się na wariant dzień-noc.

W dużych pomieszczeniach doskonale prezentować się będą zasłony. Różnorodność wzorów i kolorów pozwala nam na mieszanie stylami. Możemy wybrać żakard, taft czy tkaniny pokryte błyszczącymi kryształkami. Dobrze współgrają z firanami, które mają również ozdobne elementy. W nowoczesnych wnętrzach warto z kolei postawić na tiule, sznurki czy makarony.

Jak wybrać tkaniny i wzory do aranżacji okien?

Aby firany czy zasłony dobrze wkomponowały się w przestrzeń, warto jest dopasować je do konkretnego stylu. W większych pokojach sprawdzą się długie kotary o mięsistych materiałach, za to w mniejszych lepiej powiesić krótkie zasłonki z delikatniejszej tkaniny. Znaczenie mają także wzory. Pionowe pasy lepiej będą wyglądać w niższych pokojach i poszerzą wąskie wnętrze.

Aranżacje mogą także łączyć różne tkaniny. Lżejsze firanki wykonane z woalu dobrze prezentują się w zestawieniu z zasłonami żakardowymi bądź aksamitnymi. Ażury z kolei możemy łączyć z gęstymi oczkami koronkowych materiałów. Duże możliwości dają również koralki do upinania zasłon. Dzięki temu można sprawić, że dekoracja stanie się bardziej efektowna i będzie znaczącym elementem dla wystroju wnętrza.

Dekoracje na oknach – jak wybrać?

Nie tylko firany i zasłony mogą stanowić o eleganckiej dekoracji okien. Jeżeli preferujemy styl klasyczny, możemy postawić na świeczniki. Ustawione na parapecie dodadzą elegancji i klasy, a w połączeniu z białymi bądź beżowymi świecami idealnie dopełnią całości elementów dekoracyjnych. Można również postawić na wazony, w których umieścimy delikatne bukiety kwiatów.

Rate this post