Wybór atrakcyjnej i zarazem praktycznej dekoracji okiennej nie zawsze jest łatwy. Choć dostępnych jest wiele różnych rozwiązań od zasłon po tradycyjne rolety, to nie zawsze sprawdzają się one w każdym zastosowaniu. Jednym z najciekawszych sposobów ozdobienia okna i zapewnienia prywatności we wnętrzu własnego domu są praktyczne i ciekawe wizualnie rolety rzymskie.

Rolety rzymskie – dekoracja i przysłonienie okien

Jasne i dobrze doświetlone wnętrza sprawiają bardzo korzystne wrażenie. Spore nasłonecznienie powiększa pomieszczenie optycznie i powoduje, że wygląda ono na bardziej pogodne i przyjazne. Niestety zdarza się, że promieni słonecznych wpada do środka zbyt dużo. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie odpowiednio dobranej do charakteru wnętrza przesłony okiennej. Część osób decyduje się na tradycyjne zasłony, jednak żeby dobrze chroniły przed słońcem, muszą być wykonane ze stosunkowo grubego i co za tym idzie nieprzezroczystego materiału. Nie zawsze będzie to współgrało z aranżacją pomieszczenia. Inną możliwością jest montaż rolet. Takie rozwiązanie choć praktyczne, nie zawsze odpowiada potrzebom, bo ilość dostępnych tkanin bywa ograniczona, a ich rodzaje i estetyka rolet nie zawsze trafiają w gust użytkowników, zwłaszcza tych, którzy preferują wnętrza utrzymane w bardziej tradycyjnym stylu. Dekoracją okienną, która jest w stanie najlepiej spełnić oczekiwania większości klientów, są rolety rzymskie – wyjaśnia przedstawicielka firmy Szyte Wnętrza, która specjalizuje się m.in. w dekoracjach okiennych.

Rolety rzymskie to jeden z najbardziej estetycznych sposobów na udekorowanie okien i jednoczesne zmniejszenie ilości promieni słońca, które przedostają się do wnętrza pomieszczenia. Rolety mogą być mocowane we wnęce okiennej, a także na ścianie nad oknem. Pierwszy sposób montażu bywa często wybierany tam, gdzie mają być jedynie funkcjonalnym uzupełnieniem aranżacji i być wykorzystywane jednocześnie z zasłonami lub nawet z zasłonami i firankami. Montaż nad oknem jest zwykle wybierany tam, gdzie rolety będą używane samodzielnie.

Cechą charakterystyczną rolet, która jednocześnie wpływa na ich wielką atrakcyjność, jest mechanizm podnoszenia i opuszczania. Odsłanianie rolety rzymskiej polega na podciąganiu ku górze kolejnych pasów tkaniny, które zawijają się, tworząc ciekawie wyglądające fałdy. Jest to możliwe za sprawą umieszczonych w przeszyciach elementów usztywniających.

Dlaczego warto zdecydować się na rolety rzymskie?

Ważną właściwością rolet rzymskich jest to, że mogą być użyte w każdym wnętrzu. O ich charakterze decyduje bowiem nie tylko sposób montażu, ale przede wszystkim wykorzystany  materiał. W tym przypadku dowolność jest równie duża co przy wyborze tkanin na zasłony. Jedynym warunkiem jest to, by były one na tyle elastyczne, żeby ładnie się układać po podciągnięciu. Rolety rzymskie mogą być wiec z powodzeniem uszyte z bardzo cienkich i prześwitujących tkanin, co daje możliwość przepuszczania światła o zmienionej barwie i pomaga w uzyskiwaniu ciekawych efektów wewnątrz pomieszczenia. Nic nie stoi też na przeszkodzie, by zdecydować się na grube i całkowicie zaciemniające rolety, np. z materiałów typu blackout.

Możliwość doboru materiału na rolety rzymskie otwiera wiele ciekawych opcji. Jedną z nich jest wykorzystanie tej samej tkaniny zarówno w roletach, jak i zasłonach. Do wielu wnętrz, w których okna są dodatkowo przesłonięte firankami, znakomicie będą pasowały rolety w kolorze białym, kremowym lub jasnobeżowym, zyskując całkiem neutralny charakter.

Ostateczny wygląd rolet rzymskich zależy również od zastosowanych przeszyć i dodatkowych marszczeń, które mogą uatrakcyjnić wygląd całości. Popularne jest również doszywanie ozdobnych tasiemek, pasków materiału czy różnego rodzaju ozdób. W połączeniu z roletami sprawdzą się wszelkiego typu kryształki, koraliki, pompony czy efektowne sznury.

Dużą zaletą rolet rzymskich jest także to, że sprawdzą się one w każdym pomieszczeniu. Nadają się świetnie do salonu czy sypialni, ale również do kuchni czy łazienki. Prezentują się elegancko niezależnie od wielkości okna, choć im większa jego powierzchnia, tym większy wpływ wywierają na wygląd całego pomieszczenia.

Plusem używania rolet rzymskich jest również to, że materiał, z którego są wykonane, można stosunkowo łatwo zdemontować i uprać. W przypadku zwykłych rolet okiennych jest to najczęściej niemożliwe lub bardzo trudne.