Oświetlenie LED – często błędnie nazywane żarówką diodową albo halogenem diodowym – jest coraz częściej wykorzystywane podczas aranżacji wnętrz w naszych domach. Dlaczego? Bowiem prócz funkcji użytkowych (np. oświetlanie blatu) stanowią także ozdobę. Z tych powodów stosuje się je w łazienkach, przedpokojach oraz w kuchniach, a także w ogrodach czy garażach. Na czym w rzeczywistości polega oświetlenie LED? Sprawdźmy.

Oświetlenie LED

Czym jest oświetlenie LED? Najprościej rzecz ujmując, jest  ono zespołem diod znajdujących się w jednej oprawce z układem zmniejszania napięcia oraz sterowania prądowego. Spisuje się on bardzo dobrze jako alternatywa tradycyjnej żarówki. Dodatkowo, w odróżnieniu od niej, diody LED cechują się dużą wytrzymałością i odpornością na wibracje oraz wszelakie uszkodzenia mechaniczne. Dlaczego? W swojej budowie nie zawierają bowiem części zapełnionych substancjami lotnymi, elementów szklanych ani żarnika. Trwałość diody LED określa się jako 100 000 godzin. Jednak w rzeczywistości ich wytrzymałość uwarunkowana jest wieloma czynnikami. Wśród nich są m.in.: wytrzymałość źródeł zasilania i jakość połączeń z nimi, a także zmiany napięcia i wahania temperatury pracy diod.

Światło diod LED

Każda dioda LED złożona jest z dwóch półprzewodników typu „p” i „n”, które tworzą złącze epilaktyczne. W nim energia elektryczna zmienia się w światło. Niestety niemożliwe jest uzyskanie w jednej diodzie światła białego, służącego jako oświetlenie główne naszych domów. Zyskamy je dopiero po połączeniu różnych diod LED w jednym miejscu np. przez umieszczenie w jednej obudowie w dokładanie określonych proporcjach ilościowych diod o barwie czerwonej, zielonej i niebieskiej. Warto wiedzieć przy tym, że kolorystyka diod LED uzależniona jest od zastosowanych do ich stworzenia związków chemicznych. Niemniej światło, które dają jest zawsze jednobarwne.

Zalety diod LED

Niewątpliwą zaletą oświetlenia  LED jest to, że możemy umieścić diody w każdej pozycji i nie ma to wpływu na ich pracę. Podobnie jak warunki środowiskowe – nie straszna im niska ani wysoka temperatura, a także wilgotność – dzięki temu diody ledowe sprawdzają się doskonale jako oświetlenie naszych ogrodów i podwórek. Mogą być również ich ozdobą, przykładowo w czasie świątecznym umieszczając w układach diodowych sterowniki, uzyskamy regularne zmiany barw świateł albo ich migotanie.

Wady oświetlenia LED

Wadą oświetlenia LED jest, wbrew temu, co mówią reklamy, niewielka ilość światła dawana przez produkowane seryjnie diody – lampka diodowa ma efektywność świetlną porównywalną z małą żarówką. Zatem montując oświetlenie LED, nastawmy się na nieduże doświetlenie danego wnętrza. Dodatkowo musimy dopilnować, aby układy zasilające oświetlenie LED znajdowały się w pobliżu diod. Jest to koniecznością z racji na częste spadki napięcia.

Oświetlenie LED możemy spotkać w coraz większej ilości mieszkań i ogrodów. Urządzając świąteczne dekoracje podwórka czy chcąc podświetlać jakąś część mieszkania, pomyślmy o nim. Warto, bowiem tego typu oświetlenie jest coraz lepsze i… coraz tańsze.

Autor: Anna Jaroszewicz