Okna to bardzo ważne elementy wyposażenia domu. Nie tylko zapewniają odpowiednie oświetlenie, ale także są odpowiedzialne za przepływ energii cieplnej. Coraz więcej osób, przy budowie lub remoncie domu szuka jak najbardziej ekonomicznych rozwiązań. W przypadku okien takim wyborem są okna energooszczędne, które są świetną inwestycją na lata. Jest to bardzo dobra inwestycja dla domu i portfela.   Zobacz, czym się charakteryzują.

Co wyróżnia okna energooszczędne?

Aby zatrzymywać ciepło w środku domu, okna energooszczędne muszą być grubsze, a przepuszczalność termiczną określa się współczynnikiem Uw. Dzięki tym parametrom można porównywać skuteczność pomiędzy różnymi modelami okien tego typu. Współczynnik Uw wyraża się w W/(m* K). Energooszczędne okna mieszczą się w przedziale 0,85-1,00 Uw. Dla porównania, współczynnik przenikania ciepła w zwykłych oknach plastikowych to ok. 1,5-1,8 Uw. Co więcej, okna energooszczędne mają kilka tafli szyb, które oddzielone są od siebie komorami i wypełnione argonem. To, co niewidoczne dla oczu, a odczuwalne dla domu to folia termoizolacyjna oraz powłoka niskoemisyjna. Ten rodzaj okien jest solidnie wykonany i niezwykle trwały.

Zalety okien energooszczędnych

Główną cechą okien energooszczędnych jest oczywiście ograniczenie zużywania energii cieplnej. Okna te są zaprojektowane w taki sposób, aby pochłaniały ciepło przenikających promieni słonecznych i zatrzymywały ciepło w środku. Tym sposobem, nie musimy zużywać tyle samo energii elektrycznej, co w przypadku zwykłych okien. Jest to ekonomiczne rozwiązanie, ponieważ trzeba zapłacić za nie więcej, na dłuższą metę zmniejsza to wysokość rachunków za ogrzewanie. Mocno przeszklone wnętrza sprawiają, że zimą można dogrzać pokój za pomocą promieni słonecznych. Innym atutem jest to, że można je montować praktycznie wszędzie. Okna energooszczędne mogą znaleźć się w jedno, dwu i trzywarstwowych ścianach, przy czym różnią się techniką montażu.

Montaż okien energooszczędnych

Nawet najlepsze i najdroższe okna energooszczędne na nic się zdadzą, jeśli ich montaż będzie wykonany nieprzemyślanie. Ekspert z firmy Geo-Mont ze Szczucina mówi:

„Montaż okien energooszczędnych to tzw. ciepły montaż. Może być wykonany na dwa sposoby: w murze lub w strefie ocieplenia. Obojętnie, który sposób wybierzemy, najważniejsze jest to, aby wewnętrzna warstwa zapobiegała osadzaniu się pary wodnej, a okno skutecznie zatrzymywało ciepło”.

Do montażu okien energooszczędnych konieczna jest pianka montażowa oraz taśma paroprzepuszczalna. Zadaniem pianki jest zapewnienie izolacji termicznej i akustycznej. Natomiast taśma chroni dom przed wnikaniem wody lub wiatrem. Źle zamontowane okna nie będą spełniały swoich funkcji energooszczędnych, dlatego warto postawić na sprawdzonych fachowców. 

Rate this post