Mianem forniru nazywamy bardzo cienkie płaty drewniane, które służą do wykańczania mebli. Meble fornirowane cieszą się ogromną popularnością ze względu na efekt wizualny oraz o wiele niższą cenę, którą należy zapłacić za meble wykonane w 100% z drewna. Czym charakteryzują się meble fornirowane i co warto o nich wiedzieć?

Meble fornirowane – charakterystyka

Jak wspomnieliśmy już we wstępie, do wykonywania mebli fornirowanych wykorzystywany jest fornir, czyli cienkie płaty drewna, nadające niesamowite efekty wizualne. Fornir wykonywany jest z różnych gatunków drewna, zarówno tradycyjnych, takich jak buk, dąb czy sosna, a także egzotycznych. Cechą charakterystyczną powierzchni mebli fornirowanych jest przepiękny rysunek słojów, do złudzenia przypominający prawdziwe drewno. Poza niebanalnym wyglądem, meble fornirowane są również bardzo odporne na różne czynniki zewnętrzne i pęknięcia. Dzięki trwałości i estetyce są więc doskonałym zakupem na lata. Warto podkreślić, że w zależności od pochodzenia forniru, meble będą się różnić swoim wyglądem. Decydując się na fornir z brzozy uzyskamy jasne kolory, zbliżone do białego, natomiast z dębu uzyskamy całą paletę brązów – od jasnych do bardzo ciemnych odcieni. Szczególną uwagę warto zwrócić na fornir z drewna egzotycznego, który jest niesamowicie odporny na zarysowania, wilgoć i uszkodzenia – mimo cienkiej warstwy. Docenią je osoby poszukujące indywidualnych i niepowtarzalnych rozwiązań. Meble fornirowane możemy dobrać właściwie do każdego pomieszczenia. Ogromny wybór mebli wysokiej jakości znajdziemy chociażby w firmie Gepetto Meble.

Jak dbać o meble fornirowane?

Czyszczenie, pielęgnacja i konserwacja mebli fornirowanych nie są skomplikowanymi czynnościami, ale warto pamiętać o kilku aspektach, aby cieszyć nimi oczy jak najdłużej. Mimo, iż fornir pochodzi od drewna, do mebli fornirowanych nie powinniśmy używać preparatów do niego przeznaczonych. Wszelkie środki, którymi mamy zamiar czyścić meble nie mogą zawierać w swoim składzie alkoholu, rozpuszczalników czy amoniaku. Najlepiej jest czyścić meble wilgotną ściereczką z odrobiną zwykłego mydła. Meble fornirowane należy myć łagodnymi, okrężnymi ruchami. Po myciu ściereczką trzeba je przetrzeć do sucha. Meble fornirowane nie mogą być polerowane czy natłuszczane, ponieważ rodzi to ryzyko powstania plam. Meble z fornirem nie mogą być również narażone na działanie pary i gorącej wody, ponieważ warstwy materiału mogą się odkleić od mebli. W przypadku naprawdę mocnych zabrudzeń, gdy zwykła woda z mydłem nie będzie skuteczna, można sięgnąć po specjalne preparaty, ale przeznczone wyłącznie do pielęgnacji mebli fornirowanych.

Rate this post