Znane są zbawienne wpływy klimatyzacji na nasz organizm, szczególnie w letnie upalne dni. Odpowiednio ustawiona temperatura w pomieszczeniu sprzyja efektywności i podnosi samopoczucie zarówno w pracy, na siłowni, jak i w restauracji, czy kinie. Czy warto jednak instalować klimatyzację w prywatnym domu lub mieszkaniu?

Klimatyzator jako zbawienny element nowoczesnego domu

Nowe lokum ma służyć przede wszystkim wygodnemu i komfortowemu spędzaniu w nim czasu. Jest to miejsce, w którym po ciężkim dniu pracy staramy się wyciszyć. Naturalnym jest więc, że chcemy je jak najlepiej wyposażyć. Meble, panele, dywany, kolory ścian, roślinność – wszystko powinno ze sobą współgrać. Z uwagi na wysokie temperatury w trakcie lata montujemy w nich również klimatyzatory, które nadal jeszcze uchodzą za duży luksus, a które coraz częściej stają się standardem w przystępnej cenie. Warto więc szczerze zastanowić się nad tym zakupem, ponieważ montaż takiego urządzenia jest sporym ułatwieniem dla osób, które źle znoszą upały.

Jakie są zalety korzystania z klimatyzacji w domu?

W zależności od zakupionego typu urządzenia, możemy regulować temperaturę w pomieszczeniu zarówno latem, jak i zimą, kiedy istnieje potrzeba dogrzania mieszkania. Klimatyzatory wpływają również na wilgotność powietrza w mieszkaniu, dzięki czemu unikniemy rozprzestrzeniania się chorobotwórczych grzybów i bakterii – zauważa Damian Wielopolski, ekspert z firmy Elite Thermobile Polska, która specjalizuje się w sprzedaży systemów ogrzewania i klimatyzacji. W dodatku – oczyszczają go i jonizują, co ma duży wpływ na dobre samopoczucie mieszkańców. Przy projektowaniu domu z klimatyzatorem można pokusić się o zamontowanie nieotwieranych okien, ponieważ znika potrzeba ich używania, choć należy pamiętać, że nie dla wszystkich może to okazać się zaletą.

Rodzaje klimatyzatorów

Przed zakupem klimatyzatora należy ocenić nasze potrzeby oraz dostosować do nich wydajność urządzenia. Ponadto warto zwrócić uwagę na sprawdzenie jego poszczególnych funkcji, cenę oraz możliwe koszty eksploatacji. Klimatyzatory różnią się bowiem wydajnością oraz typem budowy. Na rynku możemy wyróżnić urządzenia typu split oraz rzadziej już dziś spotykane – monoblokowe. Pierwsze składają się z połączenia dwóch jednostek – wewnętrznej, która chłodzi powietrze w pomieszczeniu, i zewnętrznej, odprowadzającej ciepło poza budynek. Najczęściej stosuje się je w domach jednorodzinnych, ponieważ są nowocześniejsze i charakteryzują się wyższym komfortem użytkowania. Innym rozwiązaniem jest zakupienie klimatyzatora monoblokowego, który posiada wszystkie części ukryte w jednym urządzeniu. Daje on komfort przebywania w stałej temperaturze w każdym pomieszczeniu, nawet wielkopowierzchniowym. W większości przypadków klimatyzatory posiadają piloty, a droższe urządzenia można zaprogramować nawet na cały tydzień.