Brud na ścianach domu, poszarzałe od pyłu ogrodzenia, trudne do usunięcia plamy na samochodu… Te i wiele innych problemów możemy rozwiązać przy pomocy myjek ciśnieniowych, które coraz częściej stanowią wyposażenie gospodarstwa domowego.

Zalety myjek ciśnieniowych

Powszechnie wykorzystywane zwykłe węże ogrodowe są tanim i wygodnym urządzeniem do mycia, posiadają jednak zasadniczą wadę – niskie ciśnienie strumienia wody, zależne w dużej mierze od ciśnienia w ujściu. Dlaczego jest to tak istotne? Ponieważ wysokie ciśnienie wody pozwala znacznie skutecznie usuwać zabrudzenia osadzające się na powierzchniach takich jak ściany czy karoseria. Po tym względem myjki ciśnieniowe mają znaczącą przewagę nad wężami. Jak sama nazwa urządzenia sugeruje, wytwarzany przez nią strumień wody posiada tak duże ciśnienie, że jego siła jest wystarczająca by oderwać zabrudzenia od mytej powierzchni, nie trzeba jej dodatkowo szorować. Wysokie ciśnienie strumienia powoduje również, że mycie myjką jest bardziej oszczędne i przyjazne dla środowiska – do czyszczenia potrzeba mniej wody, często można również całkowicie zrezygnować z używania środków czyszczących.

Czyszczenie elewacji budynków

Nie tylko szyby domu należy od czasu do czasu umyć. W powietrzu unosi się mnóstwo zanieczyszczeń niesionych przez wiatr, np.: drobiny spalin, piasek, pyłki roślinne. Z czasem warstwa zanieczyszczeń na ścianach staje się coraz grubsza, zmienia kolor tynku – szczególnie na ich gromadzenie narażone są ściany o porowatej powierzchni. Każdy, kto miał okazję myć ściany po raz pierwszy od wielu lat, jest zaskoczony jak wiele brudu się na nich zbiera.

Czyszczenie ogrodzeń

Podobnie jak ściany, również ogrodzenia posesji ulegają zabrudzeniom – szczególnie jeśli znajdują się one blisko drogi. Wystarczy większy opad deszczu, by nasze ogrodzenia zostało ochlapane błotem rozchlapywanym przez koła samochodów. Aby uniknąć szorowania przęseł i desek, a przy okazji ich nie zniszczyć, do mycia ogrodzenia lepiej używać myjki niż ręcznych narzędzi.

Karoseria samochodu

Myjki ciśnieniowe to sprzęty najczęściej wykorzystywane do mycia samochodów. Ciśnienie przez nie generowane jest wystarczające, by nadać strumieniowy wody siłę do oderwania zanieczyszczeń, ale nie dość wysokie, żeby uszkodzić jakąkolwiek część samochodu – mówi przedstawiciel firmy Ehrle – Strumień wody z łatwością usuwa nawet najtrudniejsze, zaschnięte zabrudzenia, np. pozostałości po owadach czy ptasich odchodach.

Pozostałe zastosowania

Poza powyższymi przykładami myjki ciśnieniowe można wykorzystać do mycia wielu innych obiektów, np. dachu domu, kostki brukowej na podwórku, basenu czy roweru.