Kamień naturalny pozwala na wykonywanie bardzo trwałych, a jednocześnie niezwykle atrakcyjnych elementów wystroju wnętrza, które mogą stać się wspaniałą dekoracją każdej przestrzeni. Kamień sprawdza się zarówno w domach, jak i okazałych rezydencjach oraz pomieszczeniach reprezentacyjnych w budynkach użytkowych. Poza typowymi sposobami jego użycia istnieje też wiele takich, które są mniej oczywiste, lecz dają wyjątkowo spektakularne rezultaty.

W jaki sposób najczęściej korzysta się z kamienia naturalnego?

Tradycyjne sposoby wykorzystania kamienia naturalnego to użycie go jako materiału do wykonania efektownej i zarazem trwałej posadzki, obłożenia schodów wewnętrznych lub zewnętrznych, a także zastosowanie go w charakterze okładziny ściennej w hallu, salonie, kuchni lub łazience. Z kamienie bardzo często wykonuje się parapety wewnętrzne i zewnętrzne oraz blaty kuchenne, także z wyfrezowanymi ociekaczami czy łazienkowe. Kamień jest również popularny jako okładzina obudowy kominka. W wielu przypadkach z kamiennych płyt powstają także całe elewacje budynków lub ich poszczególne fragmenty. W budynkach komercyjnych kamień służy często jako materiał na lady recepcyjne.

Jakie jeszcze elementy można wykonać z kamienia?

Kamień da się wykorzystać na wiele sposobów, także takich, które są nieco mniej oczywiste. Wiele gatunków o szczególnie zróżnicowanej kolorystyce da się z powodzeniem użyć jako nietypowej okładziny ściennej umieszczanej na stelażu i podświetlanej od tyłu. Dzięki niewielkiej grubości płyt daje to wspaniały efekt dekoracyjny. Kamień można również zastosować jako materiał do wykonania poszczególnych elementów wyposażenia wnętrza.

Ciekawym pomysłem jest używanie go do tworzenia brodzików prysznicowych, a ponadto zlewów kuchennych lub łazienkowych umywalek. Choć wymaga to poniesienia znacznych nakładów ze względu na ilość potrzebnego materiału, z kamienia można też wykonać wannę.

Coraz modniejsze staje się też stosowanie elementów kamiennych jako uzupełnienia mebli. Z kamienia robi się blaty stołów, stolików i biurek, a także komód. Cienkie okładziny kamienne są poza tym używane do inkrustowania drzwiczek mebli, szuflad lub boków ich korpusów. Zainteresowaniem cieszą się również kamienne donice oraz zrobione z kamienia meble ogrodowe – ławki i wszelkiego rodzaju siedziska. Niezwykle duży wybór kamienia oraz możliwość bardzo zaawansowanej jego obróbki można znaleźć w ofercie firmy Prodmar, specjalizującej się w sprzedaży kamienia naturalnego, a także wykonanych z niego konglomeratów i spieków.