Specjalne rolety antywłamaniowe, które dostępne są na polskim rynku, charakteryzują się nowatorskimi rozwiązaniami konstrukcyjnymi. Konstrukcja ich prowadnic jest dodatkowo wzmocniona, co nie pozwala na odgięcie i wyciągnięcie profili rolety. Wzmocniona jest także listwa dolna, która zapewnia dużą sztywność i stabilność całemu pancerzowi. Kurtyna rolety jest usztywniona, a w dolnej części rolety znajduje się mechanizm zapadkowy, który zapobiega podniesieniu zamkniętej kurtyny. Powszechnie przyjęło się, że wszystkie rolety zewnętrzne można uznać za antywłamaniowe, ponieważ zniechęcają potencjalnego włamywacza. A jak wybrać odpowiednie dla siebie?

Zabezpieczenie naszego dobytku

Chcąc zabezpieczyć nasz dobytek przed potencjalnymi złodziejami, często stawiamy na solidne drzwi z zamkami, których nie da się otworzyć innym narzędziem niż kluczem. Rzadziej w tej kwestii myślimy o oknach, przez które jeszcze łatwiej dostać się do środka – wybijając szybę. Rolety zewnętrzne to świetne rozwiązanie, jeśli obawiamy się, że ktoś może wtargnąć do domu podczas naszej nieobecności. Rolety zewnętrzne to nie tylko zabezpieczenie przed włamywaczem – to również ochrona przed hałasem z zewnątrz, przed nadmiernym gorącem latem i nieprzyjemnym chłodem zimą. Przed wzrokiem wścibskich sąsiadów równie dobrze ochronią nas rolety wewnętrzne, ale czy nie lepiej zainwestować w kompleksową ochronę?

Jak wyglądają rolety antywłamaniowe?

Standardowe rolety antywłamaniowe do naszych domów, mieszkań, czy sklepów, są produkowane z aluminium, a ich profile najczęściej wypełniane są specjalną pianką. Element, który zasłania nasze okno, to kurtyna, która zwija się w skrzynce montowanej nad oknem. Rolety antywłamaniowe dostępne są w wersji standard (do istniejących obiektów), rolety podtynkowe, najczęściej wybierane przez klientów nowobudowanych domów i rolety RKS, wmurowywane w trakcie budowy, które muszą zostać uwzględnione w projekcie budynku (skrzynka nadprożowa stanowi gotowy element budowlany, który montowany jest w trakcie budowy domu).

Właściwości rolety antywłamaniowej zależą od zastosowanego pancerza, prowadnic i dodatkowych zabezpieczeń – mówi nam przedstawiciel firmy Roletta z Warszawy.

Sterowanie roletami

Roletami zewnętrznymi, także antywłamaniowymi, możemy sterować ręcznie lub elektronicznie. Sterowanie ręczne odbywa się za pomocą zwijacza taśmowego, linkowego lub korbkowego. Sterowanie elektroniczne ma dwa warianty: przewodowe i bezprzewodowe. Oczywiście, jeśli chcemy sterować roletą za pomocą specjalnego, zdalnego pilota, cały mechanizm, czyli napęd rolety, musi być podłączony do sieci energetycznej. Sterowanie elektroniczne zwiększa koszt rolet, jednak jest sporym udogodnieniem. Jeżeli decydujemy się na montaż rolet antywłamaniowych w naszym domu, warto dołożyć odrobinę i wybrać wygodny system sterowania.