Design w naszych domach zmienia się wraz z nowymi trendami w modzie oraz wystroju wnętrz. Coraz popularniejsze stają się lampy fabryczne, które nie tylko nadadzą naszym mieszkaniom oryginalny, niepowtarzalny wygląd lecz również doskonale sprawdzą się jako źródło światła. Co stanowi o ich wyjątkowości na tle innych rodzajów oświetlenia? Dlaczego warto zainstalować je w domu?

Lampy fabryczne, czy inaczej industrialne, nawiązują swoim wyglądem oraz kształtem do oświetlenia, które nie tak dawno spotkać można było tylko w halach przemysłowych, fabrycznych czy wielkopowierzchniowych magazynach, charakteryzujących się surowym wyglądem. Coraz częściej jednak rozświetlają nasze domy i mieszkania. Warto zatem przyjrzeć się ich specyficznym cechom.

Prostota przede wszystkim

Tym, co pierwsze zwraca uwagę jest ich nietypowy wygląd oraz kształt na tle standardowego oświetlenia; zaskakująco prosty w porównaniu do innych trendów. Kolejną cechą charakterystyczną lamp fabrycznych są materiały, z których zostały wykonane. Dominuje stal lub inne metale.

Bardzo często odrestaurowujemy stare lampy z lat 70., nadając im nowe życie – tłumaczy przedstawiciel firmy Kolorowe Kable, mającej w swojej ofercie między innymi lampy fabryczne – Piaskujemy je i lakierujemy proszkowo, a także wyposażamy w nowe oprawki żarówek. Dzięki temu lampa wygląda estetycznie, zachowując swój specyficzny, loftowy klimat.

Omawiany rodzaj oświetlenia doskonale komponuje się z takimi materiałami, jak cegła czy nawet surowy beton.

Więcej światła      

Najważniejszą charakterystyką lamp industrialnych jest ich funkcjonalność. Dzięki zastosowanemu przy ich projektowaniu minimalizmowi oraz ze względu na swoją pierwotną funkcję, jaką było oświetlanie jak największej przestrzeni, lampy te mają przede wszystkim dawać światło, dlatego najlepiej sprawdzą się w przestronnych mieszkaniach. W ich czystej formie, rzadko jest miejsce na wymyślne ozdoby czy dodatki, które w jakikolwiek sposób ograniczałyby pole ich zasięgu.

Kwestia klosza

Standardowo z lampą jest kojarzony klosz, jednak w przypadku lamp fabrycznych nie ma on aż tak istotnego znaczenia. Wręcz przeciwnie; im mniej rzucający się w oczy, tym lepiej. Z tego też powodu industrialne oświetlenie charakteryzuje się obudowaniem żarówek prostymi materiałami. Najczęściej są to prążkowane szkło, chromowana stal, ażurowe, stalowe obudowania, chroniące żarówkę przed stłuczeniem, a nawet beton architektoniczny. Wszystko według prostej zasady: „im mniej, tym lepiej”.

Urozmaić swoje mieszkanie

Lampy industrialne wspaniale sprawdzą się w naszych domach. Przede wszystkim nadadzą wystrojowi mieszkania oryginalny rys, przy jednoczesnym doskonałym oświetleniu każdej przestrzeni.